تصویری تکان دهنده از فاجعه ای که ممکن است برای پوست شما رخ دهد!


13348813


02 اوت 1402 – 02:30

متخصصان پوست همیشه در مورد آسیب هایی که قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند به پوست وارد کند هشدار داده اند.

سلامت نیوز : اگرچه پزشکان و متخصصان پوست همواره در مورد آسیب هایی که قرار گرفتن در معرض نور خورشید به پوست می تواند وارد کند، هشدار داده اند، اما تصور اینکه این آسیب واقعا چگونه می تواند باشد، سخت است. اما تصاویر یک راننده کامیون که سمت راست صورتش برای حدود سه دهه دائماً در معرض نور خورشید بوده است نشان می دهد که اشعه ماوراء بنفش چقدر می تواند به صورت شما آسیب برساند.

این پرتره که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است، مردی 69 ساله را نشان می دهد که 28 سال را در جاده گذرانده است، در حالی که یک طرف صورتش دائماً در معرض نور خورشید از پنجره ماشین و طرف دیگر زیر سایه تخت کامیون قرار دارد.

طرفی که سال ها در معرض نور خورشید بوده پر از چین و چروک با خطوط عمیق و به وضوح تیره تر است، اما پوست سمت دیگر صاف و شاداب تر است.

اگر این عکس را به دو قسمت تقسیم کنیم، می توانیم یک تغییر “قبل و بعد” را ببینیم. سمت چپ صورت راننده به ما این امکان را می دهد که ببینیم اگر از کرم ضدآفتاب استفاده می کرد و از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت می کرد، کل صورت او چگونه به نظر می رسید.

بر اساس این مطالعه، سمت چپ علائمی مطابق با سندرم فاور-راکوشو نشان داد که در اثر آسیب شدید آفتاب به پوست ایجاد می شود و به نام درماتولیوز (درماتولیوز) نیز شناخته شده است.

در واقع، در فرآیندی که به عنوان درماتوکیلوز یک طرفه شناخته می شود، پوست ناحیه آسیب دیده صورت افراد به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید به تدریج ضخیم می شود.

نور خورشید از اجزای مختلفی از جمله پرتوهای فرابنفش A و B (UVA و UVB) تشکیل شده است. بر خلاف اشعه UVB، اشعه UVA می تواند از پنجره های شیشه ای و ابرها نفوذ کند و بافت الاستیک پوست را از بین ببرد و باعث ایجاد چین و چروک های عمیق شود. این اشعه ها همچنین می توانند باعث سرطان پوست شوند.

به گفته این مجله، اگرچه پوست صورت این مرد همچنان آسیب دیده بود، اما به او گفته شد که استفاده از رتینوئیدهای موضعی و ضدآفتاب را در حالی که تحت نظارت منظم برای غربالگری سرطان پوست بود، شروع کند.

چگونه از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنیم؟

اگرچه محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید در تمام طول سال ضروری است، اما به خصوص در تابستان که نور خورشید شدیدتر است، اهمیت بیشتری پیدا می کند.

زمانی که آفتاب بیشترین آسیب را دارد، بین ساعت 11 صبح تا 3 بعد از ظهر، در صورت امکان در سایه بمانید. اگر در این ساعات مجبورید بیرون از منزل باشید، استفاده از لباس های گشاد و پوشاننده و ضدآفتاب با سطح بالای محافظت در برابر آفتاب (SPF) توصیه می شود.

کرم ضد آفتاب شما باید حداقل SPF 30 داشته باشد تا از شما در برابر اشعه UVB و آفتاب سوختگی محافظت کند. اما باید محافظت در برابر UVA ضد آفتاب خود را نیز بررسی کنید.

اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی از ضد آفتاب استفاده می کنید. بزرگسالان باید حدود 6 تا 8 قاشق غذاخوری ضد آفتاب استفاده کنند تا تمام بدن خود را بپوشاند. همچنین باید هر دو ساعت یکبار ضد آفتاب خود را تجدید کنید.

مطالب مرتبط