تراشه مغزی نورالینک ایلان ماسک فرصت یا تهدید … ؟


ایلان ماسک، قدرتمندترین مرد جهان و بنیانگذار شرکت هایی همچون  SpaceX و Tesla باز هم با چالش جدید قدرتش را به دنیا نشان می‌دهد. ایلان ماسک در سال 2016 شرکتی به نام Neuralink  را تاسیس کرد که در زمینه کاشت تراشه مغزی فعالیت کند. هدف اصلی نورالینک، ایجاد رابطی بین مغز و دستگاه‌های الکترونیکی مانند کامپیوتر و تلفن همراه با استفاده از تکنولوژی تراشه‌های مغزی است.

ایده تراشه مغزی Neuralink بر اساس تکنولوژی برق‌افزایی نورونی (neuronal electrical amplification) است که قدرت سیگنال‌های الکتریکی مغز را افزایش می‌دهد و امکان انتقال آن را به دستگاه‌های الکترونیکی فراهم می‌سازد. این تکنولوژی به کمک تراشه‌هایی که به مغز کاربر وصل می‌شوند، سیگنال‌های الکتریکی مغز را برای استفاده در دستگاه‌های الکترونیکی قابل خواندن کرده است.  جالب است بدانید برای انتقال این سیگنال‌ها از مغز به دستگاه‌های الکترونیکی، از تکنولوژی بی‌سیم استفاده می‌شود.

قابلیت تراشه مغزی نورالینک

تراشه مغزی Neuralink این امکان را به کاربران می‌دهد که با استفاده از فعالیت‌های مغزی خود، کنترل دستگاه‌های الکترونیکی را به دست بگیرند. به عنوان مثال، این تراشه مغزی می‌تواند به کمک فعالیت‌های مغزی، اجازه دهد که فرد بتواند با استفاده از فکر خود، ماوس کامپیوتر را حرکت دهد یا دستگاه تلفن همراه را کنترل کند.

این فناوری بی‌نظیر قابلیت این را دارد که برای بهبود سلامتی بیماری‌های لاعلاجی که تا کنون برای آنها درمانی وجود نداشت، بسیار مفید باشد.

برای مثال با استفاده از این تراشه می‌توان بیماری‌های نورولوژیکی مانند آلزایمر و پارکینسون را درمان کرد. همچنین در تشخیص و بررسی بیماریهای مغزی مانند تشخیص سرطان مغز موثر خواهد بود.

در کنار همه این قابلیت‌ها مشکلاتی نیز وجود دارد که تا حدودی نگران کننده به نظر می‌رسد. به عنوان مثال:  تراشه مغزی نورالینک چقدر می‌تواند ذهن انسانها را کنترل کند و وارد حریم خصوصی افراد شود؟ در ادامه این مقاله  از ایرانگرد به بررسی تهدیداتی که این فناوری جدید و نوآورانه می‌تواند داشته باشد و منجر به  فاجعه انسانی گردد، خواهیم پرداخت.

تهدید جدی تراشه مغزی نورالینک ایلان ماسک برای انسان ها

با توجه به توضیحاتی که در مورد توانایی‌ و قدرت‌های فوق العاده‌ تراشه مغزی نورالینک ایلان ماسک ارائه شد؛ نگرانی‌هایی در مورد حفظ حریم خصوصی افراد در پی خواهد داشت.

برای مثال اگر این تراشه مغزی برای کنترل افکار و عملکرد فرد حاوی دستورات و کدهای پنهانی باشد و برای مقاصد مخرب  و ناخواسته استفاده شود، نقض حقوق و آزادی افراد را به همراه خواهد داشت.

اگر این تراشه مغزی فرمانده اصلی کنترل مغز در تصمیم گیری ها شود و اختیار انتخاب را از انسان بگیرد افراد نخواهند توانست بر اساس خواست عمل کنند بلکه طبق دستوراتی که برنامه ریزی شده است بدون انتخاب عمل می‌کنند.

اگر قوانین جدیدی برای حفظ حریم خصوصی در این ترشه ایجاد نشود  و حریم خصوص افراد را در نظر نگیرد و باعث شکل گیری مسائل اخلاقی و حقوقی بسیاری خواهد شد.

بسیاری از حکمرانان و سران دولت‌ها به دنبال فرمانبرداری بی چون و چرا ملت‌ها هستند و برای کنترل آنها حاضرند هزینه کنند. با استفاده از همین تراشه مغزی اطلاعاتی را وارد ذهن افراد می‌کنند که قدرت تفکر را ازآنها سلب می‌کند و باعث می‌شود طبق خواست ایشان عمل ‌کنند.

پیدایش انسان های رباتیک فرمانبردار و فرمان پذیر

با توجه به مسائلی که گفته شد در آینده با انسانهای رباتیکی روبرو خواهیم شد که از نظر جسمی اصلاح ژنتیکی شده اند با لباسهای ضد ضربه از جنس الیاف کربن محافظت می‌شوند که جسمی سرسخت دارند و همچنین با تراشه مغزی برنامه ریزی شده اند.

با قرار گرفتن این  فن‌آوری  و تکنولوژی بینظیر در کنار هم، یک سرباز رباتیک خواهید داشت که با لباسهای ضد ضربه یک سرباز نامیرا است و هر فرمانی را بدون چون و چرا اجرا می‌کند!

دقیقا مانند داستانها و فیلمهای علمی – تخیلی که در آینده نه چندان دور تبدیل به واقعیتی تلخ می‌شود.

ایلان ماسک توانست از سازمان دارو و غذا آمریکا مجوز آزمایش تراشه مغزی نورالینک را بر روی انسان بگیرد و اگر نتایج این آزمایشات قابل قبول باشد به زودی تبدیل به یک سرمایه عظیم برای ایلان ماسک  خواهد بود چرا که سران کشورها برای حفظ قدرتشان حاضر هستند روی سربازهای رباتیک انسانی سرمایه گذاری کنند.

سوال اصلی این است که آیا پیوند بین مغز انسان و کامپیوتر واقعا امن خواهد بود؟

با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی این جمله را بهتر می‌شود درک کرد : هر چیزی که به ذهن انسان خطور کند یک روزی به واقعیت تبدیل می‌شود!

پیوند بین مغز انسان و کامپیوتر از طریق تراشه مغزی انسانهای رباتیک فرمانبردار و فرمان پذیر را پرورش خواهد داد که حریم خصوصی ندارند زیرا کنترل افراد فوق هوشمند با قدرت اختیار تصمیم گیری خودشان بسیار سخت خواهد بود. بنابراین حتما تدابیری را به کار خواهند گرفت که کنترل امور را بر عهده داشته باشند.

 

شاید بخواهید بدانید ارزش این تراشه مغزی چقدر است؟

این تراشه به اندازه حفظ  قدرت یک حکومت ارزش خواهد داشت. تعداد حکمرانانی که حاضرند با این تراشه تمام انسانها را فرمانبردار و فرمان پذیر خود کنند کم نیست. مخصوصا در حکمرانی‌های  دیکتاتوری…

تصور کنید وقتی این تراشه در مغز یک انسان کار گذاشته شود چه قابلیت‌هایی خواهد داشت؟

با نصب این تراشه مغزی در مرحله اول مغز آن انسان در حد یک ابر کامپیوتر اطلاعات خواهد داشت و حتی توانمدیهای جسمی هم افزایش خواهد یافت. تمام دیتاهایی که روی آن تراشه است مانند یک کتاب راهنما در اختیارش قرار دارد. خودش می‌تواند پزشک، مهندس، خلبان، استاد، آشپز و… حرفه ای باشد چون تمام دیتاهای آنها را در اختیار دارد و فقط کافیست که بخواهد در موقعیت های مختلف از آنها استفاده کند.

حال اگر در این تراشه با کد نویسی‌های خاص بخواهند این فرد را کنترل کنند و اختیار تصمیم گیری را از او بگیرند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

فرض کنید در کشوری که مردم با فقر دست و پنجه نرم می‌کنند، برای به دست آوردن یک لقمه نان حاضر هستند چه کارهایی انجام دهند؟ اگر حکمران یا سران آن کشور به آنها بگویند با نصب این تراشه در مغزتان ماهانه مبلغ قابل توجهی به شما می‌پردازیم و این تراشه مغزی شما را هوشمند‌تر می‌کند و قابلیت‎های ذهنی شما را افزایش می‎دهد چند نفر برای نصب این تراشه در مغزشان صف خواهند کشید؟

این افراد با نصب این تراشه در مغزشان همان انسانهای فرمانبرداری خواهند بود که در آینده با کنترل کامل مغزشان فرمانپذیرهم خواهند شد؛ یعنی هر دستوری را بدون هیچ مخالفتی انجام خواهند داد.

در این شرایط تنها چیزی که شاید کمی انسان‌ها را کمی امیدوارتر می‌کند وجود احساسات است که باعث می‌شود آن فرد در انجام برخی از کارها تعلل کند و با احساسات عمل کند که با توجه به برخی شرایط مطمئناً عملکردهای احساسی نیز مشکل ساز خواهد شد.

 

در نهایت بهتر است بدانید که هم اکنون تراشه مغزی Neuralink با دریافت مجوز از سازمان دارو و غذا آمریکا (FDA) در مراحل توسعه و آزمایش انسانی قرار گرفته است ولی هنوز به بازار عرضه نشده است.

با توجه به آزمایشات انجام شده بر روی مغز میمون و نتایج حاصل شده، این تکنولوژی در آینده می‌تواند کاربردهای متنوعی در زمینه‌هایی همچون پزشکی، روانشناسی، بازی‌های ویدئویی و ارتباطات را داشته باشد به شرط آنکه تحقیقات و مطالعات علمی جامع برای ارزیابی آن و رسیدن به روش‌هایی برای حفظ سلامتی مغز انسان و حریم خصوصی افراد انجام شود.

مطالب مرتبط