تحلیل بنیادی ارفا/ پوشش 70 درصد سود سال 1401 تنها در 3 ماه! – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، شرکت آهن و فولاد ارفع در ۲۶ تیرماه گزارش عملکرد بهاره خود را منتشر کرد. عملکرد ارفع در سه ماهه اول سال جاری به قدری خوب بود که برخی آن را دلیل بازگشت بازار دانستند.

همچنین از زمان انتشار این گزارش، سهام ارفع بیش از 6 درصد افزایش یافته است. اما نگاهی به این گزارش نشان می دهد که دلیل رشد 6 درصدی سهام پس از انتشار گزارش مالی سه ماهه منطقی است.

بلوک فولادی؛ عامل زرق و برق ارفع

شرکت آهن و فولاد ارفع در سه ماهه اول سال جاری ضمن کنترل هزینه ها توانسته درآمد خود را افزایش دهد. همانطور که نمودار به خوبی نشان می دهد، سود شرکت در این سه ماهه نسبت به بهار 1401 شیب صعودی شدیدی را تجربه کرد که در رشد قیمت پایانی ارفع منعکس نمی شود.

نگاهی به گزارش مالی سه ماهه شرکت ارفع نشان می دهد که درآمد بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۲ درصد رشد داشته و از ۲ میلیارد و ۹۸۱ میلیون تومان به ۵ میلیارد و ۱۱۵ میلیون تومان رسیده است.

این رشد درآمد شرکت عمدتاً ناشی از افزایش 47 درصدی نرخ فروش بلوک های فولادی ارفع است که در سال 1401 به 21 میلیون و 700 هزار تومان در هر تن رسید و بهار امسال به 21 میلیون و 700 هزار تومان رسید.

البته حجم فروش شرکت نیز در این مدت رشد خوبی داشت و با رشد 16 درصدی به 234 هزار تن رسید.

اما قیمت پایانی این شرکت در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر از 24 درصد افزایش یافته است. بنابراین مجموع هزینه های شرکت به دو هزار و 224 میلیارد تومان در بهار سال گذشته به دو هزار و 752 میلیارد تومان در سه ماهه امسال رسید.

70 درصد سود ناخالص را پوشش می دهد

این کنترل هزینه و رشد درآمد ارفع باعث شد تا سود ناخالص شرکت در این مدت افزایش چشمگیری داشته باشد و دو هزار و 362 میلیارد تومان را به ثبت برساند. لازم به ذکر است که این عدد بیش از 3.12 برابر سود ناخالص شرکت در بهار سال گذشته است.

این امر باعث افزایش حاشیه سود ناخالص شرکت از 25 درصد به 46 درصد در این مدت شد که رقم بسیار قابل قبولی برای بهبود محسوب می شود.

اما آنچه در این گزارش قابل توجه است این است که ارفع تنها در سه ماه توانست بیش از 70 درصد سود ناخالص سال مالی 1401 خود را پوشش دهد.

افزایش سودآوری

افزایش 103 درصدی هزینه های عمومی، اداری و سازمانی و کاهش خالص 31 درصدی سایر درآمدهای عملیاتی شرکت باعث شد رشد سود عملیاتی شرکت با سود ناخالص برابر نباشد و عدد 167 درصد را به ثبت برساند.

همچنین سود خالص شرکت در این دوره رشد خوبی را تجربه کرد. بنابراین ارفع در این مدت توانست دو هزار و 421 میلیارد تومان سود خالص شناسایی و EPS خود را به 201 تومان برساند.

برای بررسی تحلیل فنی این نماد می توانید به گزارش «تحلیل فنی ارفع تیر 1402 / آیا پرواز سهام ارفع آغاز شده است؟» مراجعه کنید.

مطالب مرتبط