تحقیر خبرنگار ایرنا در نشست خبری رئیس جمهور آذربایجان


ویدئویی در شبکه های اجتماعی از حضور خبرنگار ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری اخیر الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان که مربوط به نشستی با عنوان “رسانه های جدید در عصر انقلاب صنعتی چهارم” در آذربایجان است، منتشر شده است. در این ویدئو خبرنگار ایرنا نشان می دهد که سعی دارد از روی متنی که در اختیار دارد، سوالی را به زبان انگلیسی بخواند، اما به دلیل نامفهوم بودن صحبت های وی، رئیس جمهور آذربایجان از مجری جلسه می خواهد که به سراغ خبرنگار ایرانی برود و سوال او را از روی متن بخواند.

این در حالی است که خبرگزاری ایرنا از راه اندازی وب سایت آذری زبان خود و بازگشایی دفتر خود در آذربایجان خبر داده است.

انتشار این ویدئو واکنش هایی را در شبکه های اجتماعی به دنبال داشت و کاربران از استفاده خبرگزاری دولتی از خبرنگاری که به زبان انگلیسی و آذری صحبت نمی کند انتقاد کردند.

علی نادری، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) که در روزهای گذشته برای شرکت در اجلاس «رسانه‌های نوین در عصر انقلاب صنعتی چهارم» به آذربایجان سفر کرده بود، پایگاه اینترنتی ایرنا آذربایجانی به نشانی az.irna.ir را افتتاح کرد و از بازگشایی دفتر ایرنا در باکو به زودی خبر داد.

سایت ایرنا آذربایجان در اولین مرحله از فعالیت خود، اخبار ایران را در زمینه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، گردشگری، سنت ها و آداب و رسوم و همچنین نظامی به مخاطبان آذربایجانی خود ارائه می کند و همچنین آخرین اخبار مهم جهان را در حوزه های جغرافیایی مرتبط با ایران و آذربایجان منتشر خواهد کرد.

علی نادری در افتتاحیه ایرنا آذری هدف از راه اندازی سایت آذربایجانی این خبرگزاری را «دسترسی دست اول مخاطبان آذربایجانی به اخبار ایران، ایجاد همدلی و صمیمیت بین دو کشور دوست، برادر و مذهبی، آشنایی مردم آذربایجان با فرهنگ ایرانی، مقابله با دخالت دشمنان مشترک دو کشور ایران و آذربایجان، ایجاد تفرقه و نبرد علیه ایران، ایجاد تفرقه و نبرد علیه ایران» عنوان کرد.

همچنین الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان در نشست خبری خود در اجلاس “رسانه های جدید در عصر انقلاب صنعتی چهارم” در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر افتتاح سایت ایرنا آذربایجان و بازگشایی دفتر ایرنا در باکو گفت: امیدوارم ایرنا آذربایجان به تقویت روابط ایران و آذربایجان کمک کند. زیرا رسانه های مسئول به تقویت روابط بین کشورهای همسایه کمک می کنند.

علی اف با آرزوی موفقیت برای مدیران و خبرنگاران ایرنا در جمهوری آذربایجان خاطرنشان کرد: اطمینان دارم که شما نقش مهمی در تقویت روابط ایران و آذربایجان ایفا خواهید کرد.

خبرگزاری ایرنا در مقدمه خود نوشت: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در سال 1313 هجری شمسی به عنوان اولین مرکز گردآوری اخبار تأسیس شد. خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران از رسانه های شناخته شده بین المللی محسوب می شود و به عنوان اصلی ترین خبرگزاری و ارگان رسمی جمهوری اسلامی ایران، در کانون توجه سایر خبرگزاری های جهان قرار دارد و اخبار خود را علاوه بر فارسی به 10 زبان رسمی دنیا منتشر می کند.

مطالب مرتبط