تاریخچه چمدان هدیه حجاج در عربستان چیست؟


روز گذشته ویدئویی در کانال تلگرامی یکی از رسانه های داخلی کشور منتشر شد که در آن توضیحاتی درباره هدیه رایگان چمدان سعودی به تمامی زائران شرکت کننده در حج امسال منتشر شد و همچنین در این خبر مدعی شد که سازمان خیرین کشور به حجاج ایرانی اعلام کرده است که برای دریافت این توشه، هر یک از آنها باید 3 میلیون تومان هزینه حج و کمک های مالی دریافت کنند. در غیر این صورت این هدیه به نفع کمک های مردمی ضبط می شود. اما داستان واقعی چیست؟

در توضیح این ویدئو که مردی عرب زبان محتویات چمدان را نشان می دهد، آمده است که دولت عربستان این هدایا را به همه زائرانی که در مراسم حاج تماتو شرکت کرده بودند، به منظور پذیرایی اهدا کرده است.

این ویدئو بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت. اما ساعاتی پس از انتشار آن، برخی رسانه های داخلی تعلق این چمدان به حجاج ایرانی را تکذیب کردند. با این حال، آنها اظهارات ضد و نقیضی در این مورد داشتند.

رسانه عصر ایران گزارش داد که این چمدان متعلق به کاروانی از کویت است.

این وبسایت نوشت:

در این فیلم مسئول یکی از کاروان های کویت از توشه و بسته آذوقه اهدایی به زائران آن کاروان خبر می دهد. این فیلم پیش از این با عنوان گمراه کننده هدیه عربستان سعودی به همه زائران منتشر شده بود.

اما خبرگزاری فارس در مورد این چمدان ها ماجرای کاملا متفاوتی دارد و همچنین مدعی است که سازمان اوقاف و حج درخواست پول کرده است.

این خبرگزاری نوشت:

یکی از شبکه های خبری مدعی شد که عربستان سعودی امسال به تمام زائران از جمله زائران ایرانی چمدانی داده است که زائران کشورمان برای دریافت آن باید 3 میلیون تومان به حج و صدقه پرداخت کنند. در حالی که ما از سال 70 چنین تشکیلاتی نداشتیم!

اخیراً ویدئویی در اینترنت منتشر شده است که در آن مردی عرب زبان محتویات یک چمدان را نشان می دهد و مدعی است که این چمدان و محتویات آن توسط دولت عربستان در اختیار تمامی حجاج قرار گرفته است.

این فیلم با این ادعا در یکی از شبکه های خبری کشور منتشر شد که مسئولان سازمان اوقاف برای این هدیه رایگان از سوی سعودی ها 3 میلیون تومان از زائران طلب کرده اند.

نکته جالب در مورد این خبر جعلی این است که در وهله اول اعمال حج و زائران ربطی به ساماندهی صدقات ندارد و این کارها در حیطه وظایف سازمان حج و زیارت است.

نکته بعدی این است که هیچ سابقه ای از دادن چنین هدایایی به زائران ایرانی وجود ندارد. البته عربستان به زائران برخی از کشورهایی که روابط خوبی با آنها دارد هدایایی می دهد و این هدایا عمدتاً خوراکی در ایام تشریق نیز می باشد، اما تاکنون چنین اتفاقی برای زائران کشورمان نیفتاده است مگر یک مورد. بسته کیک، شیر و لوازم بهداشتی یکبار مصرف. ضمناً با سؤال از تعدادی از زائران که اکنون در کشور وحی هستند، همگی اظهار داشتند که دادن چنین هدایایی یا درخواست پول از مقامات کشورمان کذب است.

اقلام موجود در توشه نشان می دهد که کالاهای مشخص شده برای انجام حج است. زیرا در این لباس احرام کیسه ای برای جمع آوری سنگ برای پرتاب سنگ و سایر موارد ضروری مناسک حج وجود دارد که نشان می دهد اگر چنین هدیه ای داده شود برای قبل از عید قربان است و با توجه به اینکه گوینده مردی عرب می گوید. : شنبه در بین زائران توزیع می شود یعنی شنبه گذشته و اکنون حاجیان نیازی به آن ندارند.

با پیگیری های خبرنگار فارس مشخص شد این چمدان ها به صورت ویژه برای زائران کشور میزبان یعنی عربستان سعودی تهیه شده و در اختیار هیچ یک از زائران کشورهای دیگر قرار نگرفته است.

با توجه به این نکات، خبرگزاری فارس پاسخ سازمان حج و زیارت به عنوان متولی امور حج و همچنین سازمان اوقاف به عنوان نهادی که در این خبر ذکر شده است را رصد می کند.

مطالب مرتبط