بیماری تب برنج در کمین است – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، بیماری گال عمدتاً در شالیکاران، کارگران نیشکر، کشاورزان، کارگران فاضلاب و معادن، دامپزشکان، دامداران، کارگران کشتارگاه و ماهیگیران دیده می شود. علاوه بر این، افرادی که در حین فعالیت های تفریحی (اسکی روی آب، قایق سواری و شنا) با آب آلوده به ادرار حیوانات آلوده در تماس هستند، در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

این بیماری در مناطق مختلف با نام های ویل، نیشکر، کارگر شالیزار، علف، باقلا، ماهیگیر، زردی عفونی، زردی خونریزی دهنده، تب 7 روزه، تب کانیکولا، تب باتلاق، تب مزرعه و تب برداشت شناخته می شود. مخزن این بیماری تعداد زیادی از حیوانات اهلی و وحشی مانند گاو، اسب، سگ، گربه، خوک، موش و سایر جوندگان است.

این بیماری به اشکال مختلف خود را نشان می دهد، اما شروع بیماری یک دوره تب حاد است که می تواند بسیار شدید و گاهی کشنده باشد، همراه با زردی و نارسایی کلیوی (بیماری ویل)، مننژیت، میوکاردیت، خونریزی، ذات الریه و کلاپس قلبی عروقی.

تب برنج یکی از بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان است که به دلیل تنوع عوامل بیماری زا و مخازن آنها (جوندگان، سگ، گاو و گوسفند) در طبیعت طیف گسترده ای دارد. این بیماری با رطوبت، بارندگی، طوفان، سیل و همچنین عوامل شغلی مانند کشاورزی و کار در شالیزارها و شالیزارها ارتباط زیادی دارد.

بررسی های مختلف اداره دامپزشکی در نقاط مختلف نشان دهنده آلودگی سرمی دام ها در مناطق مختلف کشور بوده است. در ایران به دلیل شرایط فصلی، محیطی و شغلی، این بیماری در بین برنج‌کاران و برنج‌کاران استان‌های شمالی کشور شایع است و یکی از بیماری‌های بومی مهم منطقه محسوب می‌شود.

به گزارش دفتر مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، بر اساس گزارش‌های دریافتی از دانشگاه‌های علوم پزشکی، از سال ۱۳۷۶ این بیماری در استان گیلان و شهرهای مختلف آن و سپس در سال‌های بعد در استان‌های مازندران و گلستان به صورت محدودتر شیوع پیدا کرده است. البته موارد کمی و منفرد از این بیماری از دانشگاه های علوم پزشکی قم، کاشان، سمنان و شهید بهشتی نیز گزارش شده است.

در سال های اولیه گزارش بیماری از استان گیلان، میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری بیشتر بود و با افزایش مراقبت و حساسیت پزشکان منطقه در تشخیص و درمان به موقع موارد، این میزان در سال های بعد کاهش یافت. بدین ترتیب از 10 درصد در سال 1376 به 0.37 درصد در سال 1386 کاهش یافت.

بر اساس اعلام دفتر مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، روند بیماری نشان می دهد که تعداد مبتلایان به این بیماری از 49 مورد در یک هزار و 376 مورد به تدریج افزایش یافته و با بهبود نظام مراقبت از بیماری در استان های شمالی کشور به ویژه گیلان به 460 مورد احتمالی افزایش یافته است. شما کشیش آمل بودید. در سال 1401 بیشترین میزان بیماری در استان های شمالی کشور به ویژه مازندران بوده است.

مرگ بیش از 60 هزار نفر در سال بر اثر تب شالیزار

بر اساس برآورد سازمان بهداشت جهانی، سالانه یک میلیون مورد تب دنگی در جهان گزارش می شود که باعث مرگ بیش از 60000 نفر در سراسر جهان می شود.

در کشورهای در حال توسعه تب برنج یک بیماری شغلی و در کشورهای توسعه یافته بیماری مربوط به فعالیت های تفریحی مردم است. اپیدمی های بیماری هر ساله پس از باران های شدید و سیل در مناطق بومی، به ویژه در مناطقی که بهداشت نامناسب و خانه های نامناسب دارند، رخ می دهد.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط