به مناسبت سالگرد درگذشت خسرو شکیبای؛ وقتی قلب سینمای ایران ایستاد!


در ۷ تیر ۱۳۸۷ خبری منتشر شد که هنر ایران را غمگین کرد: «خسرو شکیبایی درگذشت». شکیبایی یکی از بهترین و بزرگترین بازیگران تاریخ ایران بود و خلأ او هنوز در سینمای ایران احساس می شود.

15 سال از آن روز می گذرد و شاید بازخوانی خاطرات پرویز پرستویی از خسرو شکیبای بتواند ادای احترامی به این ستاره بزرگ باشد. پرستویی با یادآوری عشق خسرو به کارش گفت: امثال خسرو باعث می شود رفتار، منش، اخلاق کاری و ایثار را بیاموزیم.

این بازیگر سینما در 7 تیر 86 یادآور شد: شمال بودم که ساعت هشت صبح موبایلم زنگ خورد و اسم شکیبایی روی آن بود. گوشی را برداشتم و سلام کردم. صدایی که شنیدم شبیه خسرو بود اما او نبود. گفت من خسرو نیستم پسر خسرو هستم. شوکه شدم و ادامه داد: خسرو درگذشت.

خسرو برایم خیلی مهم بود. شاید فقط روی دو کار با هم کار کرده باشیم، شکار و روانشناسی، اما بیشتر از خود کار با هم دوست شدیم. قبل از ورود به عرصه بازیگری در تئاترهای حرفه ای حضور داشتم و شیفته بازی خسرو بودم و صدای دلنشین او هنوز در گوشم می پیچد.

من از شمال به تهران شتافتم و از آنجا این خبر بد را به کسانی که می‌شناختم رساندم و در یک ساعت دنیا از این حادثه ناگوار مطلع شد. من به سینما رفتم و در آنجا با وجود اینکه تصمیم گیری در مورد برنامه های خسرو بسیار سخت بود، سعی کردیم کاری را انجام دهیم که شایسته اوست».

پرستویی درباره روز تشییع نیز خاطرنشان کرد: آن روز نیز بسیار عجیب بود و ازدحام بیش از حد مردم باعث شد جسد خسرو مخفیانه از درب پشتی تالار وحدت وارد شود و سپس به جای آمبولانس، آن را ببرند. به بهش زهرا (س) با ماشین گشت در پشت سالن.» و با موتورسیکلت به آنجا رفت.

در بهش زهرا، اگرچه رئیس آنجا به دلیل ازدحام جمعیت، دفن او را غیرممکن می‌دانست، اما به سختی انجام شد و باعث آرامش مردم شد. با دیدن این صحنه ها متوجه شدم که یک هنرمند چقدر می تواند در دل مردم جا داشته باشد. معتقدم غیر از اجرای خاصش، مردم خسرو را به خاطر خویشتن داری و صفایی که در مقابل تماشاگران داشت بیشتر دوست داشتند و همیشه در مقابل آنها خضوع می کرد.

بازیگر «آژانس شیشه ای» سخنان خود را اینگونه به پایان رساند: خسرو شکیبایی بسیار صبور بود و تمام وجودش را برای بازیگری گذاشت و مطمئنم همیشه در کنار ما خواهد بود و یادش گرامی خواهد بود.

امتیاز شما برای این پست

مطالب مرتبط