بهترین زنان قاتل تاریخ سینما


تاریخچه ای طولانی از فیلم هایی در مورد زنان آدمکش وجود دارد که شاید بسیاری از مخاطبان متوجه آن ها نشده باشند. برخی از آن ها به دهه ها پیش باز می گردند، اما اکثرشان در واقع در سال های اخیر منتشر شده اند. به نظر می رسد بیش از هر زمان دیگری تقاضا برای دیدن زنان خشن روی پرده سینما وجود دارد، و سینماروها از این موضوع راضی هستند. اگرچه انتخاب بهترین آدمکش زن در فیلم ها می تواند دشوار باشد، اما ویژگی های متعددی وجود دارد که باعث می شود فیلم هایی درباره این زنان مرگبار و مصمم ساخته شود که در این ژانر بالاتر از بقیه قرار می گیرند.

وقتی صحبت از بهترین های فیلم های با موضوع آدمکش زن می شود، انتخاب های بسیاری برای طرفداران این ژانر وجود دارد. البته در این میان کلیشه هایی هم وجود دارد و مهم این است که این کلیشه ها تنها برای اینکه این فیلم ها در یک دسته خاص جای بگیرند، احساس اجبار و فشار نکنند. بهترین فیلم های این ژانر از این کلیشه ها و قواعد به شیوه های مختلف استفاده می کنند و به ضدقهرمان ها اجازه می دهند تا در نوع خود منحصر به فرد و خاص باشند. بهترین آدمکش های زن در فیلم ها بی رحم هستند و می توانند حتی ارتش های کوچک را به تنهایی نابود کنند، در حالی که برای نجات خود یا قربانی بی گناهی که در طول مسیر پیدا کرده اند نیز تلاش می کنند.

مرگبارترین و مصمم ترین شخصیت های زن آدمکش در تاریخ سینما، به راحتی بالاتر از بقیه می درخشند. لازم به ذکر است که در اینجا منظور از زنان آدمکش، زنان قاتل و قاتلان سریالی نیست بلکه منظور زنانی هستند که در ازای دریافت پول یا به خاطر عضویت در یک سازمان خاص یا حتی دلایل خاص شخصی علیه اشخاص یا سازمان هایی دست به قیام زده و کشتار می کنند. بدین ترتیب در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۶ مورد از بهترین آدمکش های زن در تاریخ سینما آشنا کنیم.

۱۶- آوا در Ava (2020)

انتخاب جسیکا چستین برای ایفای نقششخصیت اصلی در فیلم آوا یک انتخاب بسیار هوشمندانه بود زیرا او پیش از این در بسیاری از فیلم های دیگر نقش زنان سرسخت را بازی کرده بود. چه یک شرور فیلم های ابرقهرمانی در  Dark Phoenix باشد و چه یک کلاهبردار بی شفقت در Molly’s Game، چستین نقش یک زن سرسخت و خشن را روی پرده می آورد. با این حال آوا قطعاً خشن ترین نقش او است. آوا همانند بسیاری از فیلم های در مورد آدمکش های مونث، شخصیت اصلی را فردی با گذشته ای تاریک دارد که باید بر آن غلبه کند – در این مورد، او یک معتاد در حال ترک است که مهارت های خود را به عنوان یک سرباز سابق به نقش یک آدمکش تزریق می کند.

وقتی مافوق های آوا به او خیانت می کنند، او برای زندگی اش می جنگد و نشان می دهد که قوی تر و انعطاف پذیرتر از همیشه است. صحنه هایی در این فیلم وجود دارد که از نظر خشونت بصری بسیار تکان دهنده هستند. آوا در مسیر از سر راه برداشتن دشمنانش هیچ حد و مرزی را رعایت نمی کند. این موضوع شامل یک مبارزه بسیار به یاد ماندنی با ضخصیت سیمون با بازی کالین فارل نیز می شود.

۱۵- گیل بوک سون در Kill Boksoon (2023)

در تریلر جنایی کره ای بوکسون را بکش، گیل یک آدمکش قراردادی است که برای گروهی به نام M.K. Ent کار می کند و نرخ موفقیت ۱۰۰ درصدی دارد. او همچنین یکی از معدود آدمکشانی است که برای شرکتی کار می کند که در کار خود رتبه A دارد. او در عین حال مادر یک دختر نوجوان نیز هست. یکی از قاعده های کلی فیلم های آدمکش زن این است که معمولاَ یک نفر کاملاَ به قاتل احترام می گذارد و دیگری او را تحقیر می کند و این اتفاق در این فیلم نیز رخ می دهد.

در حالی که رئیس M.K. Ent احترام زیادی برای گیل بوکسون قائل است، خواهرش از او متنفر است. بعد از اینکه گیل آخرین قتل خود را برای شرکت را عمداً خراب می کند، خواهرش به قاتل دیگری دستور می دهد تا هدف گیل را بکشد و سپس به سراغ گیل بیاید. وقتی گیل مجبور می شود با دوستان سابقش در شبکه آدمکشی مبارزه کند، ثابت می کند که چقدر قدرتمند است و می تواند راه خود را به بالاترین مقام و کسی که در ابتدا به او خیانت کرده است، باز کند.

۱۴- سامانتا کین در The Long Kiss Goodnight (1996)

جینا دیویس در نقش یک قاتل فراموشکار به نام سامانتا کین در فیلم The Long Kiss Goodnight ایفای نقش می کند. این یکی از فیلم های کمتر شناخته شده شین بلک بود ک توسط همسر آن روزهای دیویس، رنی هارلین، کارگردانی می شد. سامانتا کین یک معلم مدرسه در حومه شهر است که پس از تکان خوردن سرش شروع به یاد آوردن بخش هایی از زندگی گذشته اش می کند. وقتی همه چیز به یادش می آید، متوجه می شود که یک آدمکش بسیار ماهر دولتی است که شرکای قدیمی اش اکنون در تلاشند تا او را بکشند و او را برای همیشه ساکت نگه دارند. البته کین برنامه های دیگری دارد.

ساموئل ال جکسون در نقش میچ هنسی بازی می کند؛ یک کارآگاه خصوصی بدشانس که پس از اینکه سامانتا به هدف همکاران قدیمی اش تبدیل می شود، به او کمک می کند. با این حال، این جکسون نیست، بلکه دیویس است که در این فیلم به عنوان یک جنگجو مقابل دشمنانش ایستاده است و به هیچ کس اجازه نمی دهد جلوی او را بگیرد و هر کسی را که می خواهد سر راهش بایستد، از پای در می آورد.

۱۳- آنا در Anna (2019)

اگر فیلم های اکشن خاصی را دوست دارید که نفسگیر هستند، به احتمال زیاد لوک بسون در ساخت چنین فیلم هایی نقش داشته است . این فیلمساز در پسِ آثار کلاسیکی چون لئون: حرفه ای و عنصر پنجم قرار دارد. در سال ۲۰۱۹، او آنا را نوشته و کارگردانی کرد. این فیلم داستان آنا (ساشا لوس) را روایت می کند، زنی که از آزار و اذیت خانوادگی فرار کرده و به کا گ ب می پیوندد.

آنا پس از سال ها فعالیت به عنوان یک آدمکش حرفه ای می خواهد از این حرفه خارج شود، اما این اجازه به او داده نشده و او را به ماموریتی می فرستد تا خودش را آزاد کند. آنا در کنار طبیعت وحشی خود در این زمینه، خود را به عنوان یکی از باهوش ترین آدمکش های موجود نیز ثابت می کند. او به ماموریتی فرستاده می شود که هیچ کس امکان ندارد از آن جان سالم به در ببرد اما او نه تنها از این ماموریت سالم بیرون می آید بلکه راهی برای محافظت از خود در صورت تصمیم روسای سابقش برای خیانت در آینده، نیز پیدا می کند.

۱۲- ماری گودوین در Proud Mary (2018)

به نظر می رسد تاراجی پی. هنسون بااستعداد هر نقشی را از یک غول هیپ هاپ گرفته تا یک افسر پلیس تا یک ریاضیدان نابغه به خوبی ایفا می کند. او در سال ۲۰۱۸ با به تصویر کشیدن شخصیت ماری گودوین در ماری سربلند، نقش یک زن آدمکش را نیز به رزومه تاثیرگذار خود اضافه کرد. همانند برخی دیگر از فیلم ها در مورد آدمکش های زن، قهرمان داستان این فیلم نیز مسئولیت مراقبت از یک نوجوان را بر عهده می گیرد وقتی یکی از ماموریت هایشبق نقشه پیش نمی رود. یکی از قواعد عادی این فیلم ها در اینجا اتفاق می افتد، جایی که ماری پدر این پسربچه را کشته و از آن زمان به بعد مراقبت از او را بر عهده می گیرد.

هنگامی که ماری توسط روسایش مجبور می شود پسر را آموزش دهد تا آدمکش شود، او با این دستور مخالفت کرده و در نهایت خود به هدفی برای روسایش تبدیل می شود. این کار ماری را در مقابل همه کسانی که زمانی با آن ها کار می کرد، قرار می دهد و او ثابت می کند که توانایی نجات خود و پسر نوجوان را دارد. با اینکه نقدها نسبت به این فیلم عالی نبودند، اما هنسون عملکرد با کیفیت همیشگی خود را ارائه داده و فیلم با بازی او، سکانس های اکشن برجسته ای دارد.

۱۱- کیت در Kate (2021)

پس از موفقیت آوا، نتفلیکس به دنبال آوردن فیلم های بیشتری در مورد زنان آدمکش به این سرویس استریمینگ افتاد. سال ۲۰۲۱ شاهد انتشار دو مورد از این فیلم ها بودیم که یکی از آن ها کیت با بازی مری الیزابت وینستد به عنوان شخصیت اصلی بود. برخی از منتقدان احساس می کردند که این فیلم بسیاری از کلیشه های فیلم های مشابه را وام گرفته است، اما این موضوع از فاکتور لذت بخشی عبور همراه با کشتار کیت از میان دشمنانش نمی کاست.

با این حال، یکی از چیزهایی که به کیت کمک کرد برجسته شود این بود که او یک تک تیرانداز ماهر است، اگرچه بهترین صحنه های او زمانی است که از نزدیک و شخصاً با اهدافش آشنا می شود. در حین ماموریتی برای کشتن یک رئیس یاکوزا، کیت مسموم می شود و تنها یک روز فرصت دارد تا حقیقت را کشف کرده و انتقام بگیرد. در طول این مسیر، او لحظات واقعاً فوق الاده ای دارد و یک تحت الحمایه جوان را زیر بال و پر می گیرد که در نهایت باید از او در برابر روسای خود محافظت کند.

۱۰- سم در  Gunpowder Milkshake (2021)

یکی دیگر از فیلم های با موضوع زنان آدمکش که در سال ۲۰۲۱ به نتفلیکس آمد، فیلم میلک شیک باروت بود. این فیلم درباره سم (کارن گیلان) است، زنی که برای محافظت از یک دختر جوان با مادرش (لنا هیدی) و دیگر خانم ها همکاری می کند. همانند بسیاری از فیلم های این ژانر، سم کسی است که پدر دختری را که اکنون از او محافظت می کند، به قتل رسانده، موضوعی که دختر کوچولوی داستان تا اواخر فیلم از آن بی اطلاع است.

این موضوع شرایط را برای روابط پیپیده در فیلم فراهم می کند اما صحنه های اکشن جایی است که این فیلم در آن می درخشد. تماشای سم در حال مبارزه با چند نفر در شرایطی که بیشتر بدنش بی حس شده است سکانسی هیجان انگیز را خلق می کند، در حالی که پیوستن او به دیگر زنان یکی دیگر از نکات برجسته فیلم بود. دیدن یک حلقه نزدیک از زنان آدمکش در حال مبارزه با یک گروه آدمکش مافیایی در یک کتابخانه باعث می شود که کل فیلم ارزش تماشا داشته باشد. همچنین یک لحظه باورنکردنی در پایان فیلم با آهنگ متن “حالا همه چیز تمام شد، آبی کوچولو” از گروه The Animals وجود دارد که صحنه مبارزه جذابی است.

۹- کاتالیا رسترپو در  Colombiana (2011)

تعدادی از فیلم های باکیفیت در ژانر زنان آدمکش در سال ۲۰۱۱ منتشر شدند، از جمله فیلم Colombiana ساخته اولیویه مگاتون. این فیلم که توسط لوک بسون به عنوان استاد ژانر فرعی زنان آدمکش نوشته شده، زوی سالدانا را در نقش یک زن آدمکش بسیار حرفه ای و خونسرد نشان می دهد. کاتالیا بعد از مشاهده قتل وحشیانه والدینش در کودکی در کلمبیا، بزرگ می شود تا از کسانی که خانواده با ارزشش را از بین برده اند، انتقام بگیرد.

کاتالیا تحت آموزش های عمویش به یکی از مخوف ترین آدمکش های جهان تبدیل می شود، کسی که همزمان دست به قتل می زند تا اوباشی را که جان پدر و مادرش را گرفته اند، تحریک کند. او بی رحم و کارآمد است و در هر صحنه قتل یک گل ارکیده کاتلیا به جا می گذارد، به این امید که مردی که پدر و مادرش را کشته است این مهم را به یاد بیاورد و به آن توجه کند تا بتواند انتقام بگیرد. کاتالیا ثابت می کند که بیش از اف بی آی، سیا و کارتل ها می توانند از پس چنین کاری برآید.

۸- لورین بروتون در Atomic Blonde (2017)

در حالی که در سال ۲۰۰۵ نیز نقش یک زن آدمکش قابل توجه را در فیلم AEon Flux بازی کرده بود، شارلیز ترون در بلوند اتمی به کارگردانی دیوید لیچ، که جان ویک را نیز ساخته است از نقش قبلی خود پیشی می گیرد. لورین بروتون (ترون) یک مامور رده بالای MI۶ است که وقتی به برلین فرستاده می شود تا درباره قتل یکی از همکارانش تحقیق کند، از قدرت جذابیت جنسی خلع سلاح کننده خود به عنوان سلاح استفاده می کند. هنگامی که او با نگاهش کسی را نمی کشد، درگیر نبرد تن به تن می شود یا از تکنولوژی های پیشرفته برای از بین بردن گروه هایی از جاسوسان دوجانبه استفاده می کند.

در حالی که برخی منتقدان آن را تقلیدی از فیلم های جان ویک می دانستند، بلوند اتمی به اندازه کافی خوب و متفاوت هست تا در کنار دیگر فیلم های خوب ژانر فرعی زنان آدمکش قرار بگیرد. لورین درست به اندازه جان ویک توانمند است، او هم به سبک خودش این کار را انجام داد و دائماً یک تهدید بزرگ است حتی زمانی که در گوشه ای گرفتار می شود.

۷- لوسی میلر در Lucy (2014)

در حالی که لئون: حرفه ای اثر بوک بسون یکی از بهترین فیلم ها درباره تجارت ترور است، ماتیلدا، زنِ آدمکش فیلم (ناتالی پورتمن) آنقدرها هم قدرتمند نیست. او هنوز بچه است و چیزهای زیادی برای یادگیری دارد. با این حال، برای هر کسی که می خواهد بداند ماتیلدا به عنوان یک قاتل بزرگسال چه شکلی است، به لوسی میلر نگاه کند و این جای خوبی برای شروع است.

فیلم لوسی ساخته بسون، اسکارلت جوهانسون را در نقش اصلی داستان و یک زن معمولی دارد که با مصرف یک داروی ترکیبی جدید و بدنبال شکست طرح قاچاق این ماده، به یک ابر آدمکش تبدیل می شود. لوسی با به دست آوردن مهارت های تازه کشف شده اش، یک کمپین انتقام بی رحمانه از کسانی که باعث شدند او در وهله اول مواد مخدر را حمل کند، آغاز می کند. اینجا با یک نگاه متفاوت مواجهیم زیرا لوسی به طور سنتی برای آدمکشی آموزش ندیده است، اما گرفتن فیلم های زنان آدمکش و اضافه کردن یک حس ابرانسانی، لوسی را بیش از حد ترسناک می کند.

۶- سوک هی در Chae Yeon-soo – The Villainess (2017)

همان طور که گفته شد، لوک بسون در ژانر فیلم های با موضوع زنان آدمکش فوق العاده تاثیرگذار بوده است و این موضوع در  The Villainess کاملاً مشهود است. به گفته یونگ بیونگ گیل، نویسنده و کارگردان فیلم، این فیلم La Femme Nikita ساخته بسون بود که الهام بخش این فیلم شد. در این فیلم اکشن کره ای، کیم اوک وین نقش قهرمان داستان را بازی می کند، زنی که از کودکی به عنوان آدمکش آموزش دیده است. با این حال، او یک زندگی جدید می خواهد، به خصوص پس از به دنیا آوردن فرزندش.

این فیلم به خاطر صحنه های اکشن و شخصیت هایش مورد تحسین قرار گرفته است، در حالی که گفته می شود در جشنواره فیلم کن نیز تمجید کارشناسان را برانگیخته است. سوک – هی در این فیلم کاملاً متحول می شود، چرا که او واقعیت شخصیتی خود را از دست داده و سپس آن را با برخی از خشن ترین و جذاب ترین سکانس های مبارزه در فیلم های این ژانر باز می یابد.

۵- فاکس در  Wanted (2008)

آنجلینا جولی در زندگی حرفه ای خود چندین بار نقش آدمکش های به شدت ماهر را بازی کرده است. او اولین بار در سال ۲۰۰۵ در آقا و خانم اسمیت و آخرین بار در سال ۲۰۱۰ در فیلم سالت در چنین نقشی ظاهر شد. با این حال، بازی او در نقش فاکس در فیلم تحت تعقیب یا Wanted است که بهترین نقش آفرینی او در نقش یک زن آدمکش به شمار می آید. تحت تعقیب، کارهای وسلی (جیمز مک آووی)، کارمند بی حالی را دنبال می کند که یک روز متوجه می شود پدرش یک آدمکش مخفی بوده است. وس با کمک اسلوان (مورگان فریمن) و فاکس حیله گر، خیلی زود به پتانسیل های عجسب آدمکشی خود دست می یابد تا جایگزین پدرش شود.

این فیلم داستان وس است، اما فاکس هم به همان اندازه نقشی مهم در داستان دارد. او کسی است که وس را آموزش می دهد، اغلب به شیوه ای بیرحمانه و هرگز به او اجازه نمی دهد راه میان بری انتخاب کند یا به هر طریقی از زیر کار در برود. او همچنین کسی است که می تواند هر دشمنی را، هر چقدر هم که مرگبار باشد، از بین ببرد. وقتی فاکس مجبور شد علیه سازمان خودش موضع بگیرد، ثابت می کند که چقدر مرگبار و بی باک است.

۴- هانا در Hanna (2011)

در این فیلم که الهام بخش یک مجموعه تلویزیونی به همین نام در سال ۲۰۱۹ نیز شد، سیرشا رونان در نقش هانا، دختر ۱۶ ساله ای بازی می کند که توسط پدرش اریک (اریک بانا) در حالی که در روستایی در فنلاند زندگی می کرد، به عنوان یک قاتل خونسرد بزرگ شده است. به کارگردانی جو رایت، داستان فیلم زمانی آغاز می شود که اریک هانا را برای اولین ماموریتش به اروپا می فرستد. در شرایطی که هانا در مواجهه با یک مامور اطلاعاتی خونسرد به نام ملیسا ویگلر (کیت بلانشت) تلاش دارد هویت واقعی خود را مخفی کند، شروع به تجدیدنظر در تربیت خود کرده و نقش خود در جهان را زیر سوال می برد.

این فیلم ایده اش را از لئون: حرفه ای گرفته و آن را یک قدم فراتر برده است. قاتل جوان در اینجا در دوران آموزش نیست. او یک ماشین کشتار تمام عیار است، یک دختر نوجوان که می تواند هر کسی را که سر راهش قرار می گرفت، بکشد و حتی با دو قدم جلوتر بودن از دشمنانش، راهش را از میان ارتشی کوچک از مردان مسلح باز کند. وقتی او بالاخره با ویگلر آشنا می شود، یک نبرد واقعی بین آدمکش های سبک قدیم و جدید شکل می گیرد.

۳- نیکیتا در  La Femme Nikita (1990)

در داستانی که الهام بخش یک بازسازی آمریکایی و دو مجموعه تلویزیونی شد، فیلم نیکیتا ساخته لوک بسون یکی از بهترین آدمکش های زن تاریخ سینما را به تصویر می کشد. آن پاریلود بازیگر فرانسوی در نقش آدمکش مشهور داستان ظاهر می شود که در مسیر کشتن دشمنانش، هویت جدیدی به خود می گیرد. نیکیتا یک مجرم باتجربه است که دو گزینه رفتن به زندان یا تبدیل شدن به یک آدمکش آموزش دیده برای دولت فرانسه را در برابر خود می بیند. وقتی او دومی را انتخاب می کند، مهارت های خیره کننده ای را به عنوان یک قاتل بی پروااز خود نشان می دهد در حالی که یکی پس از دیگری اهداف خود را از بین می برد.

در حالی که نسخه تلویزیونی نیکیتا همانی است که اکثر مردم به یاد دارند، این فیلم یکی از بهترین فیلم ها در مورد زنان آدمکش است و نیکیتا در این فیلم کسی است که می تواند از روی هر کسی که او را تهدید می کند، رد شده و بدین ترتیب یکی از بهترین آدمکش ها در دنیای سینما، چه زن و چه مرد باقی می ماند.

۲- بئاتریکس کیدو در Kill Bill (2003-2004)

با ماموریت صرف کشتن بیل در شاهکار هنرهای رزمی کوئنتین تارانتینو، بئاتریکس کیدو (اوما تورمن) موقعیت خود را به عنوان یک زن آدمکش رده بالا تثبیت می کند. کیدو نه تنها در ماموریت حماسی خود موفق می شود، بلکه این کار را با کشتن یک سری از زنان و مردان همکار و کارآزموده در این فرآیند انجام می دهد. به جای استفاده از سلاح های پیشرفته، برند خاص آدمکشی کیدو شامل استفاده از شمشیرهای سامورایی و مبارزه بی رحمانه تن به تن است. کیدو پس از گذراندن آموزش های سخت در ژاپن، قوی تر و خطرناک تر از همیشه ظاهر می شود.

صحنه های مبارزه اغلب بسیار باکیفیت و متمایز می رود و تارانتینو عشق و علاقه خود را به فیلم های کونگ فویی به خوبی نشان می دهد، اما شکی نیست که کیدو تا چه حد خطرناک و مرگبار است، وقتی که راه خود را از میان ارتشی از قاتلان باز می کند و نشان می دهد که در این دنیا تنها یک نفر وجود دارد که بر فراز قله آدمکشی ایستاده است. صحنه ای که او در آن تنها برای نبرد تن به تن با او-رن در برف به مبارزه با گروه Crazy 88 می پردازد، یکی از بهترین صحنه های فیلم های ژانر زنان آدمکش است.

۱- یوکی کاشیما در  Lady Snowblood (1973)

دوگانه بیل را بکش اثر تارانتینو و سه گانه بانوی انتقام اثر چان ووک پارک، تا حدود زیادی مدیون دو فیلم ژاپنی  Lady Snowblood در دهه ۱۹۷۰ هستند که یکی از اولین و هنوز هم بهترین قاتلان زن در تمام دوران ها را در خود دارد. میکو کاجی نقش یوکی کاشیما را بازی می کند، زنی ژاپنی که از کودکی طوری بزرگ شده تا به یکی از مرگبارترین قاتلان حرفه ای زنده جهان تبدیل شود. وقتی یوکی بالغ می شود و توانایی ترور یک هدف تنها در چند لحظه را به دست می آورد، تصمیم می گیرد به خدمت دزدانی برسد که در کودکی خانواده اش را نابود کرده اند.

وقتی صحبت از فیلم های با موضوع زنان آدمکش می شود، بیشتر زنان قاتل های مرگباری هستند که اغلب گذشته غم انگیزی دارند. با این حال، در این فیلم، یوکی یک نیروی انتقامجوی مصمم و بی محاباست. او به دنبال یک زندگی بهتر برای خود یا راهی برای خروج نیست. بلکه او فقط می خواهد همه کسانی را که مسئول تجاوز به مادر و کشتن شوهر و پسر این زن هستند، به سزای جنایتشان برساند. همچنین این فیلم بیشتر یک فیلم وسترن است تا یک فیلم معمول در مورد یک زن آدمکش، و یوکی هیولایی است که مرگ را برای هر کسی که مسئول گذشته تاریک او است، به ارمغان می آورد. هیچ کس از تیغ او جان سالم به در نمی برد و او بدون ذره ای پشیمانی تا آخرین نبرد، همه اهدافش را نابود می کند.

مطالب مرتبط