بزرگترین اشتباهی که جوانان هنگام یافتن کار مرتکب می شوند این است که چگونه بفهمیم آیا یک شغل ارزش وقت گذاشتن را دارد یا خیر


این موقعیت‌ها را تصور کنید که معمولاً قبل از یافتن شغل برای شما اتفاق می‌افتد

 • جیبتان کم است و پولی برای شارژ گوشی ندارید!
 • هر روز از بوتیک مورد علاقه خود رد می شوید و نمی توانید به دلیل نداشتن پول دست به جیب خود بزنید و آنچه می خواهید بخرید!
 • می خواهید گوشی خود را تغییر دهید، اما حساب شما خالی است

شاید به سفر و انجام کارهای عجیب و غریب برای کسب درآمد فکر کرده باشید، یا شاید بخواهید در خانه بمانید و فقط بنویسید، اما در اینجا قصد داریم به شما بگوییم که چرا این طرز فکر می تواند به راحتی آینده شما را خراب کند.

بزرگترین اشتباه جوانان در یافتن شغل:
انتخاب و یافتن کار برای سود کوتاه مدت

دوران جوانی دوران سختی است. شما خیلی می خواهید، رویاهای زیادی دارید و در عین حال ممکن است در شکسته ترین و سردرگم ترین حالت زندگی خود باشید. بسیاری از جوانان در این شرایط سعی می کنند برای کسب درآمد و تغییر زندگی خود شغل های عجیب و غریب پیدا کنند.

چرا یافتن شغل برای پول بزرگترین اشتباه است؟

وقتی فقط برای پول وارد کار می شوید، با جوانی خود کار خطرناکی انجام داده اید. در واقع جوانی خود را با دستان خود از بین می برید.

تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از افراد موفقی که در سی سالگی می بینید، ممکن است در سنین پایین هیچ درآمد شخصی نداشته باشند، و شما آن را می دانید. بیشتر درآمد افراد معمولاً در سن 35 سالگی به بعد است.

اما برای دستیابی به این درآمدها، همین افراد شغل هایی دارند که احساس می کنند در بسیاری از موارد نتیجه چیزهایی است که در جوانی یاد گرفته اند، نتیجه چیزهایی است که در جوانی با آنها آشنا شده اند، نتیجه فرصت هایی است که اتفاق افتاده است. وقتی جوان بودند و از آن قدردانی کردند.

می دانم پول بخش مهمی از زندگی است و زندگی با جیب خالی سخت است و در این شرایط دوست دارید هر کاری کنید تا مقداری پول در جیب خود بگذارید و از این وضعیت خلاص شوید.

اما کاری که شما اینجا انجام می دهید در واقع یک فداکاری است
آینده بلند مدت شما برای خوشبختی کوتاه مدت اکنون است.

خب، در این شرایط ممکن است سوالاتی در ذهن شما ایجاد شود که:

 • برای به دست آوردن بهترین نتیجه چه باید بکنیم؟
 • چگونه بفهمیم که کار در آینده بیشترین سود را برای زندگی ما خواهد داشت؟
 • مشاغلی که آینده خوبی دارند چه ویژگی هایی دارند؟

راهنمای پیدا کردن شغلی که بهترین آینده را برای شما تضمین می کند

چرا باید به آینده توجه کرد؟ این سوالی است که بسیاری از جوانان با آن دست و پنجه نرم می کنند. اکثر جوانان با این طرز فکر زندگی می کنند که اگر الان خوشحال باشیم، بعداً به آن فکر می کنیم. اما اگر از افراد مسن‌تر از خود بپرسید، اکثر آنها به شما خواهند گفت که این طرز تفکر به زودی شما را به باتلاقی می‌کشاند که ممکن است تا دیر نشده متوجه آن نشوید.

جوانی بهترین فرصت برای ساختن یک زندگی حرفه ای ایده آل است. رهایی از بار مسئولیت آینده در سنین پایین ممکن است آسان باشد، اما همیشه به یاد داشته باشید که زندگی هر سال با چالش های بیشتری روبرو خواهد شد و اگر به جای تقویت خود و ایجاد یک پایه شغلی قوی، وقت خود را صرف کنید. اگر در حال خوش گذرانی و بی خیالی بوده اید، به زودی متوجه خواهید شد که برای قدردانی از این دوران طلایی باید تا آخر عمر رنج بکشید.

قبل از شروع هر کاری باید در نظر داشته باشید که شغل مورد نظر شما چه سرمایه ای برای آینده شما خواهد داشت.
زیرا این سرمایه ها به پایه های مستحکم آینده شغلی شما تبدیل خواهند شد.

یک شغل خوب، سرمایه خوبی برای شما به ارمغان می آورد. ما معمولا این وجوه را به دسته های زیر تقسیم می کنیم:

 • سرمایه در قالب یادگیری دانش، مهارت، هنر و غیره.
 • سرمایه در قالب افراد، منابع انسانی و شبکه
 • سرمایه برای رشد شخصی

هر شغلی که بیش از این بودجه داشته باشد گزینه بهتری خواهد بود.

سرمایه در قالب یادگیری دانش، مهارت، هنر و غیره.

فرض کنید دو دوست به نام های احمد و محمود داریم. هیچ کدام از آنها مهارت یا استعداد خاصی ندارند و اکنون می خواهند به زندگی خود فکر کنند.

احمد تصمیم گرفت تمام سرمایه اش را جمع کند و پول قرض کند و یک وانت بخرد و هر روز به میدان تره بار می رود و با وانتش مقداری گوجه و پیاز می برد و سر چهارراه شروع به میوه فروشی می کند.

احمد می تواند هر روز با این کار درآمد کسب کند. او از این بابت خوشحال است. آخر هر روز حساب می کند و می بیند پولش زیاد نیست اما فعلا می تواند راضی باشد.

از طرفی ما محمود را داریم. محمود هم مقداری پول جمع کرد و با اینکه پول برای وانت کافی نیست تصمیم می گیرد با این پول دوره تعمیر آیفون را بیاموزد. او به یک مرکز بزرگ تعمیر آیفون سر می‌زند، با آنها صحبت می‌کند و کارآموزی را آغاز می‌کند.

محمود که شب به خانه برمی گردد شاید پولی در جیبش نباشد. شاید پولش کم شده باشد. او ممکن است در کوتاه مدت کار خاصی انجام ندهد. هیچ درآمدی ندارند اما او کمی پیشرفته تر از دوستش احمد است. او می داند که وقتی این مهارت را بیاموزد، می تواند درآمد خوبی از آن کسب کند.

او می تواند شروع به یادگیری تعمیرات کند و شاید در یکی دو سال آینده به خدماتی در بازار کار بپردازد یا حتی بتواند مغازه خود را داشته باشد و حتی می توان به تدریج این نوع خدمات را به یک موسسه بزرگتر ارتقا داد.

خوب، این یک مثال مفید بود فقط برای روشن شدن. زیاد درگیر جزئیات حرف های من نشو.

این نوع سرمایه می تواند انواع مختلفی داشته باشد مانند:

 • مهارت هایی که در تعامل با مشتریان و شناخت افراد به دست می آورید
 • مهارت های فنی، هنری، بازاری و ورزشی از این نوع سرمایه محسوب می شود.
 • در این شاخه می توان دانش، درس، علم و کسب هر نوع دانش، حتی خودآموخته را یافت.

سرمایه در قالب افراد، منابع انسانی و شبکه

بسیاری از افرادی که در جایی کارآموزی را شروع می کنند می توانند با کمک آشنایان خود در آنجا شغل مناسبی پیدا کنند. یعنی در واقع تحقیقات نشان می دهد که بیشتر استخدام ها به صورت آنلاین انجام می شود. شخصی شخص دیگری را معرفی می کند و این شبکه سازی نقش عمده ای در جذب نیرو دارد.

وقتی در جایی کار می کنید که می توانید روابط کاری دوستانه و بهتری با افراد بیشتری داشته باشید، مطمئناً هر یک از این ارتباطات می تواند در آینده نزدیک یا حتی دورتر به شما کمک زیادی کند.

در واقع ارتباطات یکی از مهم ترین موضوعاتی است که در سنین پایین باید به آن توجه کرد.

اگر می توانید ارتباطات خوبی در این مورد برای خودتان ایجاد کنید
مطمئناً می توانید به آینده ای روشن تر امیدوار باشید.

این بدان معنا نیست که از افراد به عنوان وسیله ای برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید. این کمک کسانی است که به شما و شخصیت و مهارت های شما اعتماد دارند و به شما فرصت های بیشتری می دهند. شما می توانید همین کار را برای دیگران انجام دهید.

این ارتباطات نمی تواند فقط جنبه تجاری داشته باشد. شاید بتوانید در یک محیط خوب دوستان دائمی پیدا کنید. افراد بهتری را در اطراف خود جمع کنید تا با آنها خوشحال تر باشید.

به یاد داشته باشید که ارتباطات را تا حد امکان جدی بگیرید. وقتی وارد یک محیط کاری می شوید به افرادی که با آنها سر و کار دارید توجه کنید.

سرمایه برای رشد شخصی

بسیاری از مردم این عامل را نادیده می گیرند، اما محیطی که در آن شروع به کار می کنید می تواند مهارت های شخصیتی را در شما ایجاد کند که از شما آنقدر قوی می سازد که چنین فردی به راحتی می تواند آینده امیدوار کننده ای را برای خود بسازد.

یک محیط خوب می تواند:

 • مهارت های کلامی خود را بهبود بخشید
 • می تواند نظم و تلاش را در شما نهادینه کند
 • می تواند مهارت های حل مسئله شما را چند برابر کند
 • می تواند خلاقیت شما را تا حد زیادی افزایش دهد
 • این می تواند قدرت ایده را توسعه دهد و به مکان های بهتری در درون شما برسد

وقتی در سنین پایین وارد محل کار می شوید، شاید آخرین چیزی که باید نگران آن باشید پول باشد. وقتی راهی را انتخاب می کنید که ممکن است پول کمی داشته باشد، اما می دانید در آینده برای شما بهتر خواهد بود، مطمئن باشید که نتیجه بهتری خواهید گرفت.

انتخاب شغل یکی از مهم ترین و دشوارترین تصمیمات زندگی هر فردی است که آثار آن انتخاب تا آخر عمر بر او باقی می ماند. اگر شما هم با چالش انتخاب شغل مواجه شده اید، می توانید از این مقاله قدیمی در سایت دیدن کنید. این مقاله به شما کمک می کند تصمیم بگیرید کدام شغل برای شما مناسب است.

مطالب مرتبط