برنامه ریزی انسانی کنکور 1403; برنامه یک ساله رایگان


اکثر دانش آموزان برنامه ریزی مناسبی برای مطالعه دروس در سال های تحصیلی ندارند به طوری که در سال کنکور با مشکلات زیادی مواجه می شوند و گلایه اصلی آنها این است که به اندازه مطالعه به نتیجه نمی رسم! حجم دروسی که داوطلب کنکور باید بخواند بسیار زیاد است و از طرفی این دروس از نظر حفظی مفهومی هستند. پس اگر در سال کنکور بدون برنامه ریزی پیش بروید، احتمالا بعد از مدتی ناامید خواهید شد و دیگر مطالعه را متوقف خواهید کرد.

اصول برنامه ریزی امتحان انسانی چیست؟ آیا می توانم برنامه زمانی خود را تنظیم کنم؟ از کجا و چگونه نوشتن برنامه سفارشی خود را شروع کنم؟ در صورتی که پاسخ به این گونه سوالات و همچنین اصول برنامه ریزی کنکور برای افراد 1403 اگر نمی دانید، ادامه این مطالب را حتما بخوانید.

اهمیت برنامه ریزی امتحان در انسان

یکی از دغدغه های اصلی اکثر متقاضیان علوم انسانی این است که چگونه این حجم زیاد مطالب را در یک سال مطالعه کنند و چگونه مطالب را مرور کنند تا احتمال فراموشی آن کمتر شود. هر متقاضی باید بداند که چه دروسی را در هر دوره از سال مطالعه خواهد کرد، چه زمانی مطالعه هر دوره را به پایان برساند و در چه زمانی مطالب را مرور کند. همچنین ساعات خواب و بیداری و استراحت او را باید دانست تا سرانجام به آرامش و نظم روانی دست یابد; همه اینها اهمیت برنامه ریزی برای امتحان انسانی را نشان می دهد. به طور خلاصه، مزایای برنامه ریزی برای کنکور عبارتند از:

 • کاهش استرس
 • استفاده بهینه از زمان
 • افزایش کیفیت و ساعات آموزش
 • اتلاف وقت را کاهش دهید
 • اتمام درس ها به موقع
 • خواب کافی، آرامش و استراحت
 • احتمال موفقیت را افزایش دهید

اصول برنامه ریزی امتحان انسانی

برنامه اصلی چه ویژگی هایی دارد؟ آیا می توانیم آنطور که می خواهیم برنامه ریزی کنیم؟ طبیعتا برای نوشتن برنامه باید اصول خاصی را رعایت کنید، در واقع اگر برنامه ریزی درستی نداشته باشید، نه تنها به موفقیت نزدیک نمی شوید، بلکه وقت و انرژی خود را نیز هدر خواهید داد. از جمله اصول برنامه ریزی امتحان انسانی:

 • قبل از نوشتن برنامه برای نقاط ضعف و قوت به هدف شرکت در کنکور و برنامه های مختلف فکر کنید.
 • برنامه خود را داشته باشید و هرگز برنامه شخص دیگری را کپی نکنید.
 • سعی کنید هر روز 3 تا 5 درس را در برنامه خود بگنجانید و آن را متنوع نگه دارید.
 • برای جبران تاخیرها، زمانی را در برنامه قرار دهید.
 • تعداد درس (چند صفحه) و ساعت مطالعه برای هر درس (مثلا فارسی 2 ساعت) باید قید شود.
 • در پایان هر روز و هر هفته، برنامه را مرور کنید و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید.
 • با حداقل ساعات مطالعه ای که می توانید شروع کنید و هر هفته نیم ساعت به برنامه خود اضافه کنید.
 • اگر در موضوعی ضعیف هستید، می توانید هر شب نیم ساعت برای مطالعه آن وقت بگذارید.
 • در هر شرایطی به برنامه های خود پایبند باشید، می توانید برنامه را تغییر دهید یا گاهی خسته شوید، اما اجازه خروج ندارید!

برنامه ریزی برای کنکور را از چه زمانی شروع کنم؟

پاسخ این سوال به دو چیز بستگی دارد، هدف شما از شرکت در کنکور چیست و در حال حاضر در چه مقطعی تحصیل می کنید. بدین ترتیب:

 • اگر هدف شما ورود به دوره های پرطرفدار و دانشگاه های بزرگ است، از سال دهم در هر کلاس درس را به خوبی مطالعه و یاد بگیرید و از تابستان 12 به طور جدی برای کنکور برنامه ریزی کنید.
 • اگر کلاس دهم یا یازدهم هستید، از همین حالا کم کم برنامه ریزی کنید تا اصول اولیه را یاد بگیرید و به مطالعه بر اساس برنامه عادت کنید.
 • اگر کلاس دوازدهم هستید حتما دروس اصلی را پوشش دهید و در تابستان اشکالات را اصلاح کنید.
 • اگر پشت کنکور هستید، پس از اعلام نتایج اولیه کنکور و مشخص شدن دلایل عدم موفقیت در کنکور، برنامه ریزی کنکور را برای افراد آغاز کنید.

انواع برنامه ریزی امتحان انسانی

برای موفقیت در مسابقه نفس گیر کنکور به سه الگوی برنامه ریزی نیاز دارید که در زیر ابتدا توضیح مختصری در مورد هر الگوی برنامه می دهیم و سپس برای نوشتن هر برنامه پیشنهادی ارائه می دهیم:

 • بلند مدت: در این مدل برنامه ریزی می خواهیم یک طرح کلی از سال تحصیلی پیش رو داشته باشیم، در این یک سال چه درس هایی را باید مطالعه کنیم؟ در هر فصل از سال چه کنیم؟ چه زمانی باید بررسی کنیم؟ چه زمانی آزمایش را انجام دهیم؟ چه زمانی وارد دوره جمع بندی می شویم؟
 • پیشنهاد: نوشتن یک برنامه بلند مدت کار شما نیست، می توانید به جای آن از برنامه آزمون استراتژیک استفاده کنید.
 • برنامه میان مدت: در این مدل برنامه می خواهیم مشخص کنیم در مدت زمان کوتاه تری مثلا یک ماه یا دو هفته چه کاری انجام خواهیم داد.
 • پیشنهاد: از برنامه امتحانی دو هفته ای استفاده کنید، در واقع از یک امتحان تا امتحان بعدی، لیست دروس و حجم آنها مشخص است، کافی است این دروس را در طول هفته تقسیم کنید و مشخص کنید که هر روز کدام دروس و چه تعداد از آنها را مطالعه کنید.
 • برنامه کوتاه مدت: برنامه روزانه باید توسط خود داوطلب تعیین شود. برای تنظیم این برنامه، لیست کارهای فردا را از شب قبل تهیه کنید (از برنامه موقت)، سپس کارها را به ترتیب اولویت روی کاغذ بنویسید و در حین انجام هر کار، یک علامت در مقابل آن قرار دهید.

چگونه برنامه شخصی خود را تنظیم کنم؟

ابتدا یک کاغذ و یک خودکار بردارید و هدف خود را بنویسید، دروسی که در آنها ضعیف هستید، نقاط قوتتان، تعداد ساعاتی که می توانید در یک روز مطالعه کنید، برنامه و ساعات مدرسه و حداقل تعداد ساعات مطالعه که می توانید با آن شروع کنید. حال بر اساس برنامه میانی مشخص کنید که در دو هفته چه دروسی را مطالعه خواهید کرد و در نهایت چند دروس را بین روزهای هفته تقسیم کنید.

مراقب باشید در دروسی که در آنها ضعیف هستید ساعات بیشتری مطالعه کنید.

نمونه برنامه کنکور رایگان برای افراد

در نهایت، برای آشنایی با چارچوب کلی یک برنامه هفتگی و ایده گرفتن برای ایجاد برنامه شخصی خود، می خواهم توجه شما را به این نمونه از برنامه امتحان انسانی معطوف کنم:

نام درس / روزهای هفته ریاضی 2 ساعت علم و فناوری 1/30 ساعت عربی 1/30 ساعت تاریخ 2 ساعت فلسفه و منطق هر روز 30 دقیقه روال شبانه
شنبه تست های مطالعاتی موضوع 25 رشته ریاضی و آمار دوازدهم (در دو جلسه) یازدهم درس 1 حل 20 تست مطالعاتی دوازدهم، درس اول فقط ترجمه و متن را مطالعه می کند دوازدهم درس اول دو جلسه با تست هر شب نیم ساعت مطالعه کنید و در پایان هر درس تست آموزشی بدهید حل دو فهم از متن عربی
یکشنبه تست های مطالعاتی موضوع 25 رشته ریاضی و آمار دوازدهم (در دو جلسه) یازدهم درس دوم حل 20 تست مطالعاتی دوازدهم، اولین درس فقط یادگیری قوانین است دوازدهم درس اول دو جلسه با تست هر شب نیم ساعت مطالعه کنید و در پایان هر درس تست آموزشی بدهید حل 5 آزمون ریاضی و آمار
دوشنبه یازدهم درس سوم حل 20 تست مطالعاتی حل 35 تست درس اول دوازدهم هر شب نیم ساعت مطالعه کنید و در پایان هر درس تست آموزشی بدهید در خلاصه ها ورق بزنید
سهشنبه آزمون مطالعاتی احتمال 25 موضوع ریاضی و آمار دوازدهم (در دو جلسه) مروری بر درس های یک، دو و سه از یازدهم جبرانی درس دوازدهم دوم در دو جلسه با تست هر شب نیم ساعت مطالعه کنید و در پایان هر درس تست آموزشی بدهید حل دو فهم از متن عربی
چهار شنبه آزمون مطالعاتی احتمال 25 موضوع ریاضی و آمار دوازدهم (در دو جلسه) جبرانی درس دوازدهم، دوم فقط ترجمه و متن را مطالعه می کند جبرانی جبرانی حل 5 آزمون ریاضی و آمار
پنج شنبه 11 درس 4 حل 20 تست آموزشی درس دوازدهم و دوم فقط قوانین را مطالعه می کند درس دوازدهم دوم در دو جلسه با تست هر شب نیم ساعت مطالعه کنید و در پایان هر درس تست آموزشی بدهید در خلاصه ها ورق بزنید
جمعه بررسی مباحث شمارش و احتمال جبران خسارت یا استراحت جبران خسارت یا استراحت جبران خسارت و استراحت جبران خسارت و استراحت جبران خسارت و استراحت

توصیه می کنیم هنگام نوشتن برنامه واقع بین باشید و مشکلات جسمی و روحی خود را در نظر بگیرید. و وقتی پیروی از برنامه برای شما به یک روال تبدیل می شود، به مرور زمان آن را سخت تر کنید.

نتیجه

در این مطلب در مورد اصول و فنون برنامه ریزی کنکور انسانی 1403 صحبت کردیم و متوجه روش درست برنامه ریزی بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت شدیم تا دانش آموزان و کسانی که امتحانات را پشت سر گذاشته اند بتوانند با خیال راحت و بدون نگرانی برنامه را دنبال کنند.

چند سوال متداول

اهمیت برنامه ریزی امتحان در انسان چیست؟

کاهش استرس روانی، اتمام به موقع دروس، استفاده بهینه از زمان، افزایش کیفیت و ساعات مطالعه، کاهش اتلاف وقت.

برنامه ریزی برای کنکور را از چه زمانی شروع کنم؟

بستگی به هدف و تحصیلات شما دارد که در این مطلب به تفصیل به آن پرداخته ایم.

چگونه برنامه شخصی خود را تنظیم کنم؟

در برگه هدف خود، نقاط قوت و ضعف خود و ساعات مطالعه ای که می توانید داشته باشید را یادداشت کنید، برنامه هفتگی خود را بر اساس برنامه میان دوره ای تنظیم کنید و برنامه روزانه خود را با توجه به محتوای این مقاله تنظیم کنید.

مطالب مرتبط