برنامه تمرینی فوق العاده بروس لی در سال ۱۹۶۵


آماده‌اید خودتان را به چالش بکشید و اژدهای درونتان را آزاد کنید؟ اگر پاسخ مثبت است، پس بیایید به برنامه تناسب اندام اسطوره هنرهای رزمی که به قدرت بدنی فوق العاده و نظم ذهنی بی‌نظیرش مشهور است، یعنی بروس لی نگاهی بیندازیم.

این سخن حکیمانه بروس لی را به خاطر بیاورید:‌ «خالی بودن نقطه شروع است. برای اینکه فنجان آب مرا بچشید، ابتدا باید فنجان خودتان را خالی کنید… می‌دانید چرا این فنجان به‌دردبخور است؟ چون خالی است.» اساسا، هرگونه تصور از پیش شکل‌گرفته‌شده در مورد تناسب اندام را کنار بگذارید و با ذهنی باز به این موضوع بپردازید.

چگونه بروس لی حرکت مشت یک اینچی معروف خود را خلق کرد؟ + ویدیو

درک واقعی روال تناسب اندام بروس لی، به درک شرایط فیزیکی او کمک می‌کند. او با ۱۷۶ سانتیمتر قد و چیزی بین ۵۹ تا ۶۳ کیلوگرم وزن، شاید بزرگترین مرد درون اتاق نبود اما سطح تناسب اندام استثنایی، توده عضلانی بدون چربی و سرعت باورنکردنی‌اش او را به یکی از قدرتمندترین افراد تبدیل می‌کرد. طبق گزارش ها، درصد چربی بدن او به طور شگفت انگیزی تنها ۶ درصد بود.

تمرین بروس لی از دهه ۱۹۶۰ یک برنامه سختگیرانه و هدفمند بود که برای به حداکثر رساندن قدرت، چابکی و قدرت مبارزه طراحی شده بود. این شما و این هم تمرینات افسانه ای بروس لی:

چه کسی کونگ فو را به بروس لی آموخت؟ + ویدیو

ماجراجویی شما با سه ست اسکوات با ۱۰ تکرار با وزنه ۹۵ پوندی (حدود ۴۳ کیلوگرم) آغاز می‌شود. اسکوات یک تمرین ترکیبی است که چندین گروه عضلانی را درگیر می‌کند و قدرت و ثبات کلی را بهبود می‌بخشد.

حرکت بعدی یک تمرین برای ساختن عضلات سه سر یا پشت بازو است: فرنچ پرس در چهار ست ۶ تایی با وزنه ۶۴ پوندی (نزدیک ۳۰ کیلوگرم) و با هدف بهبود قدرت و استقامت بازو که منعکس‌کننده توانایی لی در انجام آن ضربات نمادین و قدرتمند است.

۱۰ حقیقت درباره بروس لی که ثابت می کند هرگز جایگزینی برای او پیدا نخواهد شد

چهار ست جلوبازو دمبل روی میز شیبدار با وزنه ۳۵ پوندی (نزدیک ۱۶ کیلوگرم) و شش بار تکرار در مرحله بعد قرار می‌گیرد. این حرکت جلوبازو، عضلات دوسر شما را متمایز کرده و شکل می‌دهد که در نهایت می‌تواند آنها را به عضلات رشک برانگیز بروس لی نزدیک کند.

آیا کسی توانسته در مبارزه ای واقعی بروس لی را شکست دهد؟

در مرحله بعد باید این کار را با جلوبازو تمرکزی و جلوبازو دودستی، به ترتیب در سه ست با ۱۰ و هشت تکرار و با وزنه ۷۰ تا ۸۰ پوندی (۳۰ تا ۳۵ کیلویی) ادامه دهید.

در ادامه، سه ست ۸ تایی کشش عضلات سه سر بازو به بهبود انعطاف پذیری شما کمک می‌کند، خصیصه‌ای که برای لی بسیار ارزشمند بود، زیرا به او اجازه می داد ضربات بلند و حرکات سریع خود را اجرا کند. وزنه‌های ۱۸ پوندی (۸ کیلویی) را بردارید و چهار ست جلوبازو دمبل را تا حد توان خود انجام دهید.

کار را با دو حرکت تمام کنید؛ حرکت جلوبازو معکوس در چهار ست ۶ تکراره با وزنه ۶۴ پوندی (نزدیک ۳۰ کیلوگرم)، و حرکت ساعد با دمبل در چهار ست تا حد توان با وزنه ۱۰ پوندی (۴.۵ کیلوگرم).

این تمرینات، به خصوص حرکات جلوبازو، ممکن است به نظر آسان و کوچک برسند، اما به یاد داشته باشید وقتی پای قدرت و کنترل کلی بدن به میان می‌آید همه این‌ چیزهای کوچک کمک‌کننده‌اند.

در حالی که این برنامه ممکن است شما را یک‌شبه به استاد هنرهای رزمی تبدیل نکند، مطمئنا در صورت انجام مداوم باعث افزایش قدرت، استقامت و تناسب اندام کلی شما خواهد شد. همه چیز به پذیرش نظم، به چالش کشیدن محدودیت‌ها و احترام گذاشتن به روح تسلیم ناپذیر خود بستگی دارد.

مطالب مرتبط