برای اولین بار در تهران؛ هیچ نامزدی حدنصاب ورود به مجلس را به‌ دست نیاورد
بررسی‌ها نشان می‌دهد در حوزه تهران هیچ نامزدی حدنصاب رای برای ورود برای مجلس را به‌دست نیاورده است.به گزارش تجارت‌نیوز، خبرگزاری مهر میزان مشارکت مردم تهران در انتخابات روز گذشته را 24 درصد اعلام کرد.در انتخابات دور یازدهم مجلس شورای اسلامی که سال 1398 برگزار شد، 26.24 درصد از تهرانی‌ها پای صندوق‌های رای رفته بودند.

در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1400 نیز میزان مشارکت مردم تهران، 34.39 درصد بود. با این اوصاف، کمترین میزان مشارکت مردم تهران در یک انتخابات، در روز 11 اسفند 1402 رقم خورده است. فارغ از مساله مشارکت در تهران رخدادی بی‌سابقه نیز در این دوره از انتخابات ثبت شده و آن تعیین تکلیف اکثریت کرسی‌های تهران در مجلس دوازدهم در دوره دوم است.

بر اساس ماده 9 قانون انتخابات جدید مجلس شورای اسلامی در انتخابات مجلس فرد منتخب در مرحله اول انتخابات باید حداقل بیست درصد (۲۰%) از کل آرا را کسب کند و انتخاب در مرحله دوم و همچنین انتخابات میان‌دوره‌ای با کسب اکثریت نسبی به هر میزان است.

ماده ۱۰نیز تصریح دارد که چنانچه در مرحله اول برای یک یا چند نفر از داوطلبان حداقل یک‌پنجم آرا حاصل نشد، انتخابات دومرحله‌ای خواهد شد، بدین معنی که از بین نامزد‌هایی که حداقل یک‌پنجم آرا را در مرحله اول به دست نیاورده‌اند، فقط به تعداد دو برابر نمایندگان مورد نیاز از بین کسانی که بیشترین آرا را در مرحله اول داشته‌اند، در انتخابات مرحله دوم شرکت می‌کنند و در صورتی‌ که تعداد نامزد‌های باقیمانده، کمتر از دوبرابر باشد، تمام آنان در مرحله دوم انتخابات شرکت خواهند کرد.

در شرایط فعلی بر اساس میزان آمار اعلام شده تا ساعات پایانی روز شنبه بیشترین رای متعلق به سید محمود نبویان با حدود 120 هزار رای است. این در حالی است که بر اساس میزان آرای کل اخذ شده در تهران کف رای قابل قبول 20 درصد حدود یک میلیون و 800 هزار رایی است که درباره تهران اعلام شده است، یعنی 360 هزار رای.

با توجه به اینکه میزان 120 هزار رای برای 40 درصد صندوق‌های تهران اعلام شده با فرض ثبات همین نسبت رای به نفر اول باز هم حد نصاب لازم برای پیروزی در دور نخست تامین نمی‌شود و می‌توان با قطعیت نسبی اعلام کرد که برای نخستین‌بار در انتخابات مجلس شورای اسلامی هر سی کرسی تهران در مجلس در دور دوم انتخابات تعیین تکلیف می‌شود.

منبع :


اعتماد


مطالب مرتبط