با شخصیت های سال 2023 آشنا شوید


مجله تایم، اخیراً فهرست کوتاهی از شخصیت‌های سال ۲۰۲۳ منتشر کرده که شامل افرادی با بیشترین میزان تأثیر بر جهان در این سال است.

در سال گذشته، ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در صدر این رده‌بندی قرار گرفته بود. اما در سال ۲۰۲۳، ولادیمیر پوتین از نظر این مجله تأثیر بیشتری بر امور جهانی داشته است.

در ادامه، لیستی از شخصیت‌های سال ۲۰۲۳ مجله تایم آمده است.

تیلور سوئیفت

واکنش‌های بین‌المللی نسبت به تور کنسرت تیلور سوئیفت به نام Eras در سال جاری قابل توجه بوده‌اند.

این فوق ستاره پاپ، در حال آمادگی برای برگزاری کنسرت در ۵ قاره از تاریخ مارس ۲۰۲۳ تا دسامبر سال آینده است.

طبق پیش‌بینی‌ها، این تور می‌تواند حدود ۹۰۰ میلیون دلار درآمد داشته باشد و به پردرآمدترین تور تاریخ تبدیل شود.

شی جین پینگ

این سیاستمدار چینی، از سال ۲۰۱۲ ریاست کمیسیون مرکزی نظامی و دبیر کلی حزب چین را برعهده دارد.

چین در سال ۲۰۲۳ با چالش‌های مختلفی رو به رو بوده است. بحران مسکن و بحران جمعیتی، توانایی چین را برای حفظ جاه‌طلبی‌های صنعتی‌اش متزلزل کرده‌اند. اما شی جین پینگ همچنان تأثیر زیادی بر جهان دارد.

ولادیمیر پوتین

با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری روسیه در ماه مارس، باید دید که آیا ولادیمیر پوتین قدرت خود را در سال جدید حفظ خواهد کرد یا خیر.

جنگ فرسایشی در اوکراین، اروپای شرقی را برای یک سال دیگر در کانون توجه قرار داده است.

پوتین در سال ۲۰۲۳ برای ایجاد تعادل اقتصادی در روسیه و برقراری روابط با قدرت‌های متوسط نوظهور تلاش کرده است.

چارلز سوم

مرگ ملکه الیزابت دوم در تاریخ سپتامبر ۲۰۲۲، پایان یک دوره طولانی در تاریخ بریتانیا بود. سلطنت او که بیش از ۷۰ سال به طول انجامید، طولانی‌ترین دوره سلطنت در بریتانیا بوده است.

سؤالات در ابتدا بر این موضوع متمرکز بودند که چارلز سوم چه تفاوتی با مادرش خواهد داشت. در حال حاضر، او به عنوان یک مدافع سرسخت محیط زیست فعالیت کرده و به نمایندگی از بریتانیا در جهان از طریق شرکت در بازدید‌های دولتی ادامه می‌دهد.

سم آلتمن

در سال ۲۰۲۳، شاهد پیشرفت چشمگیر هوش مصنوعی بوده‌ایم. سم آلتمن، بنیانگذار OpenAI (معروف به ChatGPT)، در خط مقدم ارائه ابزار‌های جدید در سال ۲۰۲۳ قرار داشته است.

چند هفته اخیر برای این کارآفرین ۳۸ ساله فناوری پرتلاطم بوده است. هیئت مدیره OpenAI در ماه گذشته اعلام کرد که آلتمن از سمت مدیرعاملی برکنار خواهد شد.

سپس شایعاتی به گوش رسید که او قرار است به مایکروسافت بپیوندد؛ اما سرانجام OpenAI اعلام کرد که آلتمن در تاریخ ۲۲ نوامبر دوباره در این شرکت مشغول به کار خواهد شد.

دادستان‌های ترامپ

دونالد ترامپ، اولین رئیس‌جمهور ایالات متحده بوده که در ۴ پرونده جداگانه متهم شده است. اتهاماتی که توسط دادستان‌ها مطرح شده‌اند، شامل دخالت در انتخابات، نگهداری غیرقانونی اسناد طبقه‌بندی‌شده و جعل سوابق تجاری هستند.

باربی

امسال، مارگو رابی و رایان گاسلینگ در فیلم موفق باربی (Barbie) بازی کردند. فروش ۱.۴ میلیارد دلاری باربی، گواهی بر محبوبیت فوق‌العاده این فیلم بوده که حتی منجر به کمبود جهانی رنگ صورتی شده بود!

اعتصاب‌کنندگان هالیوود

اعتصاب بازیگران و نویسندگان هالیوود، پس از ماه‌ها نبرد در ماه نوامبر به پایان رسید. این اعتصابات در ماه جولای امسال آغاز شد و اعتصاب‌کنندگان اعتراض خود را نسبت به مسائلی مانند پرداخت دستمزد و استفاده از هوش مصنوعی در فیلم‌نامه‌نویسی نشان دادند.

مجله تایم، این اعتصابات را «نمایش نادری از قدرت حزب کارگر و صنعت سرگرمی» توصیف کرده است.

مطالب مرتبط