این عوامل باعث ناباروری مردان می شود


13333988


30 جولای 1402 – 3:40 بعد از ظهر

متخصص اورولوژی، جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری فلوشیب آندرولوژی گفت: علل ناباروری مردان به چهار گروه علل پیش بیضه یا علل مغزی، بیماری های بیضه، علل پس از بیضه و عوامل مرتبط با اسپرم تقسیم می شوند.


ایسنا نوشت: متخصص اورولوژی، جراح و متخصص کلیه و مجاری ادرار، فلوشیب آندرولوژی گفت: علل ناباروری مردان به چهار گروه، علل پیش بیضه یا علل مغزی، بیماری های بیضه، علل پس از بیضه و عوامل مرتبط با اسپرم تقسیم می شوند.

علی اکبر کرمی اظهار کرد: متاسفانه هر ساله میزان ناباروری در حال افزایش است و به طور متوسط ​​از هر هفت زوج یک زوج با مشکل ناباروری دست و پنجه نرم می کنند.

وی ادامه داد: علل ناباروری مردان به چهار گروه علل پیش بیضه یا علل مغزی، بیماری های بیضه، علل پس از بیضه و عوامل مرتبط با اسپرم تقسیم می شوند. اما به بیان ساده، ناباروری مردان می تواند ناشی از تولید کم اسپرم، عملکرد غیرطبیعی اسپرم یا مسدود شدن اسپرم، بیماری های مختلف، آسیب ها، مشکلات مزمن سلامتی و شیوه زندگی اشتباه باشد.

این متخصص اورولوژی گفت: با توجه به عملکرد مغز که وظیفه فرماندهی بدن را بر عهده دارد، هرگونه اختلال در ترشح هورمون های مغزی می تواند باعث ناباروری شود. از جمله این بیماری ها می توان به سندرم های کالمن اشاره کرد که در نهایت منجر به اختلالات بویایی و ناباروری می شود.

وی گفت: بیماری های بیضه شامل هرگونه اختلال ساختاری، ژنتیکی و عملکردی بیضه است. سندرم های کلاین فلتر، ضربه به بیضه، اوریون، تب مالت، واریکوسل و هیدروسل از علل شایع آسیب بیضه و عدم تولید اسپرم هستند که می توانند بر ناباروری تأثیر بگذارند.

کرمی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از عوامل مهم در باروری داشتن اسپرم کافی و سالم است. اسپرم باید عملکردی داشته باشد و قادر به حرکت باشد. اگر حرکت یا عملکرد اسپرم غیر طبیعی باشد، ممکن است اسپرم نتواند به تخمک برسد یا به آن نفوذ کند.

این پزشک در پایان گفت: بر اساس علم امروز ناباروری یک بیماری قابل درمان است و افراد با رعایت سبک زندگی سالم، پرهیز از مصرف دخانیات و مصرف غذاهای سالم و استاندارد می توانند از همه بیماری ها و اختلالات از جمله ناباروری پیشگیری کنند.


مطالب مرتبط