ایران با سلاح هسته‌ای فاصله کمی دارد


به گزارش تجارت‌نیوز، “رابرت گرین وی” یکی از مدیران ارشد سابق شورای امنیت ملی آمریکا که اینک مشاور ارشد امنیت ملی در بنیاد محافظه کار “هریتیج” در واشنگتن است، در مصاحبه ای با “فاکس نیوز” مدعی شد که به نظر می رسد ایران آماده آزمایش یک یا چند سلاح هسته ای تا پایان سال 2024 است.

این مقام سابق آمریکایی در مصاحبه ای با برنامه “مارک لوین” مجری شبکه فاکس نیوز گفت که دولت بایدن تحریم های ایران را به طور موثر به مورد اجرا نمی گذارد و (به همین خاطر) دولت محافظه کار رئیسی در تهران به هدف تسلیحات هسته ای آنها بسیار نزدیک است. 

گرین وی مدعی شد: “آنها به اندازه یک تار مو با سلاح هسته ای فاصله دارند و اگر تا پایان سال سلاحی را آزمایش نکنند، فقط به دلیل بی کفایتی آنها خواهد بود.”

مارک لوین مجری برنامه با این ادعا همراهی کرد و افزود که ایران توانایی تولید 7 موشک اتمی را دارد و موفقیت آنها تنها در گرو ادغام فناوری خود با موشک های بالستیک قاره پیما است.

او افزود:” ما یک روز از خواب بیدار می شویم (و می گوییم) “اوه خدای من، آنها 7 موشک هسته ای دارند. جان کربی باید به مردم آمریکا اطلاع دهد که چه چیزی در راه است.”

گرین وی گفت برخی از تحلیل ها نشان می دهد که ایران ممکن است سیستم های تسلیحاتی را داشته باشد که پس از اتمی شدن بتواند به دشمن منطقه ای خود، اسرائیل و همچنین بخش هایی از اروپا دست یابد.

او موشک‌های هسته‌ای بالقوه ایران را با موشک‌های قاره پیمای آزمایش شده کره شمالی مقایسه کرد.

اومدعی شد: “ایران قصد و انگیزه اعلام شده برای استفاده از (آنها) را دارد.”

وی افزود: “آنها بر بازار جهانی انرژی و بخش قابل توجهی از تجارت جهانی کنترل خواهند داشت. ما نمی خواهیم به رژیم (رئیسی) توانایی انجام این کار و حمله به اسرائیل و ایالات متحده را بدهیم.”

منبع :


عصر ایران

مطالب مرتبط