اموزش غسل جنابت زیر دوش برای مردان و زنان بصورت تصویری


برای آموزش غسل جنابت زیر دوش برای مردان و زنان به صورت تصویری این مطلب از آلامتو را تا انتها دنبال کنید.

غسل جنابت زیر دوش

غسل جنابت یکی از اعمال واجب برای مسلمانان است که در برخی شرایط باید انجام شود. نحوه انجام غسل برای زنان و مردان به یک صورت است. در ادامه این مطلب از آلامتو آموزش غسل جنابت زیر دوش برای مردان و زنان به صورت تصویری ارائه می کنیم.


آموزش غسل جنابت زیر دوش برای زنان و مردان

غسل جنابت غسلی که پس از خارج شدن مایع منی بر مسلمان واجب می شود. این وضعیت چه در خواب یا بیداری، با اختیار یا بی اختیار، از روی شهوت یا بدون شهوت برای فرد اتفاق بیفتد، غسل جنابت بر او واجب می شود. واجب به این معنی که در صورت عدم انجام آن نماز، روزه و دیگر اعمال دینی آن فرد صحیح نیست و بر شخص حرام است.

این غسل به دو روش ترتیبی و ارتماسی انجام می شود. روش انجام این غسل باید پس از طهارت باشد.

همچنین بخوانید: غسل چهل روزگی مادر و نوزاد بعد از زایمان چگونه است؟


آموزش غسل جنابت زیر دوش به روش ترتیبی

پس از اینکه تصمیم به غسل گرفتید باید بدن را تمیز و نجاست را برطرف کرده و غسل را شروع کرد. نحوه انجام غسل ترتیبی (برای جنابت یا غیر جنابت) به شرح زیر است:

1. نیت

اولین کار نیت است، اما نه به آن معنا که کلامی بر زبان بیاید؛ همین که قلباً بدانید برای انجام آن به حمام رفته اید، صحیح است. حتی می توان با چند نیت، مثل نیت غسل جمعه و غسل جنابت یک بار غسل انجام داد.

2. شستشوی سر و گردن

پس از نیت، سر و گردن خود را با نیت غسل بشویید.

3. شستشوی سمت راست و چپ بدن

در این مرحله باید تمامی قسمت های سمت راست بدن تا کف پا، و پس از آن تمام سمت چپ بدن شسته شود. برای اطمینان از اینکه هر سمت از بدن به طور کامل شسته شده است، می توانید کمی از سمت دیگر را بهم به همراه آن شست.


آموزش غسل جنابت زیر دوش به روش ارتماسی

در غسل ارتماسی پس از تمیز کردن بدن و پاک کردن آن از نجات، باید نیت کرده و یک مرتبه وارد آب شوید به طوریکه همه بدن به طور همزمان خیس شود. توجه داشته باشید اگر لباس زیر (مانند شورت) بر تن دارید، باید قسمت های چسبان آن مثل دور کمر را از بدن دور کنید تا آب به آن نواحی هم برسد. همچنین کف پاها باید باد نیت غسل به طور همزمان با بقیه قسمت های بدن شسته شود.

لازم است بدانید که غسل ارتماسی تنها در استخر، حوض و امثال آن انجام می شود، بنابراین نمی توان زیر دوش یا در شستشوی با شلنگ این غسل را انجام داد.

همچنین بخوانید: آیا غسل جبیره به جای غسل جنابت قابل انجام است؟

غسل جنابت چه وقت واجب می شود؟

غسل جنابت به خودی خود واجب نیست اما اگر قصد انجام کارهایی را دارید که لازمه آنها داشتن طهارت است، واجب می شود از جمله: نماز خواندن، روزه گرفتن، ورد مسجد شدن، لمس خط قرآن و … غسل جناب واجب می شود.


جنابت (جنب شدن) در زنان چگونه است؟

بر اساس نظر عموم فقهای دینی جنابت در زنان با خارج شدن رطوبت در حال ارگاسم رخ می دهد و این رطوبت حکم منی را دارد و باید غسل جنابت انجام شود. پس واجب از بعد از هر بار نزدیکی زن و مرد غسل جنابت انجام دهند، چه منی از آنها خارج شده باشد یا نه.


مستحبات غسل جنابت

  • دفع ادرار پس از غسل، در صورتی که جنابت بر اثر خروج منی باشد.
  • سه مرتبه شستن دو دست تا بند دست.
  • سه مرتبه گرداندن آب در دهان و وارد کردن و خارج کردن آن از بینی.
  • دست کشیدن بر اندام برای اینکه از رسیدن آب به همه جا اطمینان حاصل شود.
  • سه مرتبه غسل دادن هر یک از اعضای بدن.
  • بر لب آوردن “بسم الله” یا “بسم الله الرحمن الرحیم”
  • خواندن دعایی که به دعای غسل شهرت دارد:

“اللهم طهر قلبی و تقبل سعیی واجعل ما عندک خیرالی واشرح صدری و اجر علی لسانی مدحتک و الثناء علیک ، اللهم اجعله لی طهورا و شفاء و نورا انک علی کل شیی ء قدیر”

  • رعایت ترتیب غسل و شستن از بالا به پایین در غسل ترتیبی.
  • مستحب است زنان در هنگام غسل موها را باز کنند.
  • برای غسل به اندازه سه کیلو آب مصرف شود، نه بیشتر.
همچنین بخوانید: وضو و غسل جبیره برای کاشت و ژلیش ناخن چگونه است؟

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با موضوع آموزش غسل جنابت زیر دوش برای مردان و زنان به صورت تصویری مورد پسند شما همراهان قرار گرفته باشد و روش صحیح این غسل واجب را آموخته باشد.

مطالب مرتبط