افزایش 14 برابری ثبت درخواست ها در کمیسیون سازش اتحادیه مشاوران املاک

به گزارش نبض بورس، زهره خوشنود «مدیر امور حقوقی و سازش کانون کارگزاران بورس» با بیان مطلب فوق به روابط عمومی کانون اظهار داشت: کمیسیون سازش در تیرماه امسال 383 پرونده ثبت کرده است، این در حالی است که در تیرماه 1401 تعداد پرونده های ثبت شده در کمیسیون سازش و در سال جاری 39 پرونده و در این سال 10 جلسه مختومه بوده است.

خوشنود افزود: کمیسیون مصالحه از ابتدای سال جاری تاکنون 639 پرونده ثبت کرده است در حالی که در سال گذشته 461 پرونده ثبت شده است که نشان می دهد ثبت درخواست ها به کمیسیون مصالحه در سال جاری افزایش یافته است.

مدیر امور حقوقی و سازش مرکز ادامه داد: از جمله موارد متداول مطرح شده در 383 پرونده ارائه شده به کمیسیون سازش می توان به مطالبه خسارت ناشی از تاخیر در تحویل کالا یا عدم تحویل کالا، تقاضای وجه به دلیل بدهی معامله مشتری و تقاضای سود اوراق بهادار اشاره کرد.

وی افزود: همچنین از 139 پرونده مختومه در تیرماه 105 پرونده منتهی به سازش و 34 پرونده نیز منتهی به سازش نشده است.

تعداد پرونده های منتهی به مصالحه از ابتدای سال 1402 :

کمیسیون مصالحه چیست و چه کاری انجام می دهد؟

لازم به ذکر است که کمیسیون سازش کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در اجرای ماده 1396 تشکیل شد. ماده 36 قانون بازار اوراق بهادار و به کلیه اختلافات ناشی از فعالیت حرفه ای اعضای انجمن با یکدیگر یا با اشخاص دیگر رسیدگی می کند.

بر اساس دستورالعمل فرآیند سازش در مراکز قانون بازار اوراق بهادار، اختلاف سازمان‌های خودانتظام مانند بورس، بازارهای خارج از بورس، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی یا آن دسته از شرکت‌کنندگان در بازار اوراق بهادار که مرکز مربوطه ندارند، در کمیسیون سازش مرکز کارگزاران بورس مطرح و رسیدگی می‌شود.

همچنین بر اساس ماده 15 قانون توسعه ابزارها و مؤسسات مالی جدید، به منظور تسهیل در اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، رسیدگی به مطالبات مربوط به سود سهام در صلاحیت کمیته سازش کانون کارگزاران و سپس هیأت داوری سازمان بورس و اوراق بهادار است. بنابراین راه ورود به فرآیند رسیدگی به بخش بزرگی از اختلافات بازار سرمایه و صدور تصمیم قطعی و لازم الاجرا در این راستا و احقاق حقوق سرمایه گذاران، مؤسسات مالی و سازمان های خود انتظام، تشکیل پرونده در کمیسیون سازش کانون کارگزاران است.

مطالب مرتبط