اعطای تسهیلات دولتی به متقاضیان ایجاد بوم‌گردی‌ در قم ✔️ مجله سفربازی


یکی از برنامه‌های هدفمند و هوشمندانه برای جذب گردشگران رونق بوم‌گردی به شمار می‌رود که در این راستا قم با توجه به ویژگی‌های خاص آن می‌تواند عامل مهمی در توسعه گردشگری در این استان باشد.
به گزارش سفربازی، به نقل از ایرنا، یکی از روش‌های توسعه گردشگری در سال‌های اخیر ایجاد خانه‌های بوم‌گردی در نقاط گردشگرپذیر است که از کویر و جنگل تا روستاهای خوش آب و هوای ییلاقی کوهستانی را شامل می‌شود.
با توجه به اینکه بیشتر خانه‌های بوم‌گردی در مناطق روستایی مستقر هستند ایجاد آن‌ها می‌تواند یکی از زمینه‌های اشتغال پایدار روستایی و همچنین زمینه ساز مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها باشد.
حضور یک گردشگر در یک منطقه گردشگری زمانی برای مردم آن منطقه ارزش‌آفرینی ریالی ایجاد خواهد کرد که گردشگر مدت زمان قابل توجهی در آن منطقه اقامت داشته باشد. از این‌رو باید عنوان کرد که ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی تا حد بسیار بالایی مدت زمان ماندگاری آنان به خصوص در دل روستاها را افزایش می‌دهد.
در این بین می‌توان به استفاده گردشگران از محصولات تولیدی خوراکی و غیرخوراکی روستا اشاره کرد و به خصوص این که از مزایای افزایش ماندگاری مسافر در روستاها می‌تواند بازار فروش خوبی برای صنایع دستی باشد و سبب اشتغال‌زایی،‌ تقویت گردش مالی و بهبود معیشت اهالی منطقه می‌شود.
یکی از مناطق مناسب برای توسعه بوم‌گردی‌ها در استان قم شهرستان کهک است که دارای مناطق ییلاقی و کوهستانی است.
۱۰ روستا ظرفیت ایجاد بوم‌گردی دارند
فرماندار شهرستان کهک قم گفت: ۱۰ روستای این شهرستان که در منطقه‌ای ییلاقی واقع شده و از آب و هوای مناسبی برخوردار است ظرفیت ایجاد خانه‌های بوم‌گردی را دارند.
علیرضا گلچین‌پور اظهار داشت: در هر دو بخش فردو و مرکزی شهرستان کهک ظرفیت‌های خوبی برای ایجاد بوم‌گردی‌ها وجود دارد و باید زیرساخت‌های لازم برای این امر ایجاد شود.
وی ادامه داد: در بخش فردو ظرفیت برای ایجاد بوم‌گردی‌ها بیشتر است و از ۱۰ روستای مذکور هشت روستا در بخش فردو و ۲ روستا در بخش مرکزی وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ظرفیت بوم‌گردی‌ها در شهرستان کهک محدود است، ابراز داشت: در نقاط بالادستی شهرستان کهک، منطقه وسف و مجتمع ملاصدرا از جمله بوم‌گردی‌های فعال در این شهرستان هستند.
فرماندار کهک افزود: در روستاهای «وشنوه»، «دستگرد» و میم قرار است به‌زودی پنج مجتمع بوم‌گردی ایجاد شود.
گلچین‌پور با اشاره به نحوه اعطای تسهیلات دولتی به متقاضیان ایجاد بوم‌گردی‌ها، گفت: اعطای تسهیلات بستگی به طرح دارد که چه مقدار برای تکمیل آن پیش‌بینی شده باشد.
وی ادامه داد: با توجه به شرایطی که طرح دارد معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری پرونده تسهیلات مورد نیاز را در کارگروه تسهیل امور اقتصادی بررسی خواهد کرد.
وی تاکید کرد: خانه‌های بوم‌گردی تاثیر زیادی در اقتصاد منطقه کهک دارند چون ماندگاری مسافر را بیشتر می‌کنند و منطقه در کارهای اقتصادی و گردشگری رونق می‌گیرد.
توسعه بوم‌گردی در روستاهای هدف گردشگری
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم نیز از توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی در روستاهای هدف گردشگری در این استان خبر داد.
علیرضا ارجمندی اظهار کرد: با توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی به دنبال عمومی‌سازی گردشگری هستیم.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم با بیان اینکه استفاده از ویلاهای گران قیمت در توان همه اقشار اجتماع نیست، ادامه داد: امکانات روستاهای هدف گردشگری را باید به گونه‌ای ساماندهی کرد تا همه اقشار اجتماع از آن منتفع شوند.
وی گفت: پس از گذر از همه‌گیری ویروس کرونا و وقفه طولانی مدت ایجاد شده در حوزه گردشگری، روند درخواست‌ها برای تاسیس و تمدید مجوزها افزایش یافته و در حال حاضر چهار درخواست ثبتی متقاضیان بوم‌گردی و روند تکمیل پرونده برای صدور نهایی مجوز در دستور کار است
ارجمندی اظهار کرد با بیان اینکه بوم‌گردی را سفر مسئولانه افراد به جاذبه‌های طبیعی می‌دانند، گفت: در بوم‌گردی افراد علاوه‌بر لذت بردن و درک طبیعت، به حفظ محیط زیست نیز کمک می‌کنند و به جای آسیب رساندن به کیفیت زندگی مردم منطقه، به پایداری و بهبود آن کمک می‌نمایند.
وی با بیان اینکه حفظ و نگهداری محیط زیست و افزایش سطح درآمد جامعه محلی اولویت بوم‌گردی است، اظهار کرد: اقامتگاه‌های بوم‌گردی به خانه‌هایی می‌گویند که با بافت سنتی و سبک معماری قدیمی جامعه محلی ساخته شده‌است؛ مسئول اداره این اقامتگاه‌ها به طور معمول بومیان منطقه هستند و غذاهایی که در اختیار مسافران قرار می‌گیرد، غذاهای محلی همان منطقه است.
ارجمندی ادامه داد: در بوم‌گردی‌ها تزئینات داخلی خانه‌ها کاملاً منطبق با سبک قدیم بوده به همین علت گردشگران با سفر به این مناطق، علاوه‌بر آشنا شدن با آداب و رسوم و فرهنگ بومی مردم محلی، زندگی در شرایطی که قبلاً اجداد ما در آن می‌زیستند را تجربه کنند.
وی با بیان اینکه هدف از بوم‌گردی به‌عنوان سبک جدیدی از سفر با دیگر انواع گردشگری متفاوت است، یادآور شد: دوستی با طبیعت و همسان کردن نیازهای خود مطابق قوانین طبیعت، ارتقای سطح درآمد مردم محلی، آشنایی با جاذبه‌های طبیعی، استفاده از امکانات سازگار با طبیعت و فرهنگ مردم منطقه، مشارکت در توسعه گردشگری منطقه محلی از جمله اهداف بوم‌گردی است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم افزود: مشارکت فعال و اثرگذار دهیاری‌ها و جوامع محلی و اهتمام بر حفظ بافت روستایی و ایجاد زمینه مناسب و تعامل برای حضور گردشگران به روستاها، تولید محتوا و معرفی جاذبه‌ها توسط بخشداری و یا دهیاری روستاها در فضای مجازی، ترغیب مالکان خانه‌های روستایی برای راه‌اندازی اقامتگاه بوم‌گردی در بهبود وضعیت فعالیت‌های بوم‌گردی استان موثر خواهد بود.
ارجمندی تاکید کرد: باید این نکته را مدنظر قرار داد که هرگونه فعالیت گردشگری در روستاها باید بر اساس توسعه پایدار، گردشگرپذیر بودن روستاها (دارای جاذبه‌های طبیعی، بومی، تاریخی و فرهنگی)، نوع فرهنگ غالب بر روستا و توجه به کمیت و کیفیت اقامتگاه، توانایی جذب گردشگر توسط گردانندگان اقامتگاه و مدیریت صحیح و درک مزایا و معایب آن باشد؛ به همین علت افزایش بی‌رویه اقامتگاه‌ها، عدم تناسب اقامتگاه‌ها با ماهیت اصلی اینگونه فعالیت‌ها، عدم همراهی و مشارکت جوامع محلی می‌تواند آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی را ایجاد کند.
۴ روستای قم صاحب بوم‌گردی می‌شوند
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم با بیان این که چهار مجوز اقامتگاه بوم‌گردی در این استان صادر می‌شود، گفت: روستاهای دستگرد، نویس، ورجان و کهندان در استان قم صاحب اقامتگاه بوم‌گردی می‌شوند.
ارجمندی اظهار کرد: علاوه‌بر این چهار بوم‌گردی پرونده دو متقاضی دیگر نیز در این اداره‌کل در حال بررسی است تا ظرف ماه‌های آینده مجوزهای لازم صادر شود و تلاش داریم برای صدور مجوزهای این متقاضیان در کمترین زمان ممکن همکاری صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران بوم‌گردی از تسهیلات کم‌بهره روستایی بهره‌مند می‌شوند، گفت:‌ یکی از عوامل مهم در توسعه صنعت گردشگری توسعه اقامتگاه‌های سنتی و بوم‌گردی در سطح استان است و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرگونه همکاری را با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این خصوص خواهد داشت.
وی افزود: اقامتگاه‌های بوم‌گردی از جمله مکان‌های اقامتی و تفریحی هستند که گردشگران می‌توانند ضمن بازدید از جاذبه‌های تاریخی و توریستی در منطقه از خدمات غذاهای سنتی، نوشیدنی‌های محلی و سبک زندگی محلی بهره‌مند شوند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم ادامه داد: خانه‌های روستایی و تاریخی بهترین مکان برای تبدیل به اقامتگاه‌های بوم‌گردی هستند تا از این طریق بتوان ماندگاری مسافران را ارتقا داد.
ارجمندی با بیان این که اقامتگاه‌های بوم‌گردی دارای استانداردهای گردشگری هستند گفت: براساس نظر کارشناسان میراث‌فرهنگی، ضوابطی برای اقامتگاه‌ها تعریف شده است تا بخش‌های نظارتی با استناد به آن خدمات ارائه شده را ارزیابی کنند.
وی اضافه کرد: خدماتی که در اقامتگاه‌های بوم‌گردی ارائه می‌شود باید ضمن تامین رفاه حال مسافران، اطلاعات لازم درباره‌ محیط طبیعی و فرهنگی روستاها و مناطق گردشگری را به روش‌های گوناگون و با استفاده از ظرفیت راهنمایان محلی ارائه کند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای

مطالب مرتبط