اعتصاب طلافروشان برای چیست؟

من گزارش میدم نبض بازار سهام، مشکل اعتراض طلافروشان به عملکرد سامانه جامع معاملات همچنان ادامه دارد. با وجود اینکه وزارت امنیت اعلام کرد طلافروشی ها مشمول قانون مالیات بر عایدی سرمایه نیستند، اما همچنان برخی از کسبه در اعتراض به تعطیلی مغازه های خود اقدام کردند.

اختاز آنلاین نوشت: نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه بازار طلا هنوز به طور کامل باز نشده است، اظهار داشت: در حالی که وزارت حراست اعلام کرده است ثبت سرمایه برای صنعت طلا و سامانه جامع تجارت اجباری نیست. اصلاحاتی هم داشت، اظهارنظر آقای هزریان یکی از نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس که گفته بود «برای طلافروشان استثنا قائل نشویم» باعث شد برخی از همکاران ما بازگشایی نکنند.

و افزود: از طرفی در یک برنامه تلویزیونی به کلاس ما حمله کردند و حرف های ناشایست زدند. برای صنعت طلا خوب نیست، اگر هر روز یک نفر برای صنف طلا برنامه داشته باشد به صنف طلا و شرایط اجتماعی آسیب می رساند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با تاکید بر اینکه بر اساس اساسنامه وزارت حریم نیازی به اعلام سرمایه طلافروشان نیست، تصریح کرد: اما اختلاف نظر مسئولان و نمایندگان مجلس باعث تردید فعالان بازار طلا و آنها شد. نسبت به آینده فعالیت اقتصادی مردد است. فعالان بازار می گویند تا زمانی که این تکلیف به طور رسمی و جامع تعریف نشود، تجارت نخواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: اتحادیه اعلام کرده است که طبق نامه وزارت اطلاعات، واحدهای طلا باید بازگشایی شوند. وی خاطرنشان کرد: جایگاه اتحادیه انجام اصلاحات در کل نظام تجارت است که تا حدودی انجام شده است. اما اختلافات و مشکلات داخلی مسئولان باعث بی اعتمادی فعالان بازار شد.

بذرافشان افزود: اختلاف داخلی سامانه ها مشکل ایجاد کرده است، یک سامانه باید سرمایه ثبت کند، دیگری نه، در یک سامانه معاملات به ریال و در سامانه دیگر به وزن طلا است. این اختلاف نظر نهادها به این معضل دامن می زند و هر روز که می گذرد شرایط را بحرانی تر می کند.

وی همچنین با بیان اینکه صنف طلا از شفاف سازی مالیاتی حمایت می کند، گفت: مالیات 800 هزار تومانی طلافروشان را قاطعانه تکذیب می کنیم، طلافروشان از 15 میلیون تا یک میلیارد مالیات می دهند. فرار مالیاتی می تواند برای همه طبقات متخلفان رخ دهد. اما این معیاری نیست که بتوان کل صنعت را بر اساس تعداد کمی از متخلفان قضاوت کرد.

لازم به ذکر است که اداره حریم خصوصی در خصوص مسائل پیش آمده در حوزه طلا اعلام کرده است: در خصوص مالیات بر عایدی سرمایه یا CGT یا مالیات سوداگرانه که هنوز به تایید شورای نگهبان نرسیده و به قانون تبدیل نشده است. لازم به اطلاع است که بر اساس متن مصوبات مجلس این مالیات شامل اصناف نمی شود و با توجه به نگرانی ایجاد شده توسط مردم به عنوان مشتریان اصناف، لازم به ذکر است که جدا از معافیت از به. 150 گرم به ازای هر فروش طلا به اصناف که توسط این نهادها در سامانه مودیان ثبت می شود، در متن مصوبات معافیت کامل از هرگونه مالیات بر عایدی سرمایه در نظر گرفته شده است و بنابراین در صورت اطلاع صحیح، مردم نه تنها از مالیات بر عایدی سرمایه برخوردار خواهند شد. بدون نگرانی، اما همچنین مشتاق ثبت اطلاعات برای استفاده از معافیت های مالیاتی خواهد بود.

مطالب مرتبط