اظهارات مختلف یک روحانی درباره سانسور


1332488


26 جولای 1402 – 09:16 ق.ظ

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفت: باید به گفت وگو در جامعه دامن بزنیم چرا که محدودیت، اجازه ندادن به سانسور و مصادره خواه ناخواه مضر خواهد بود و همچنان شاهد تبعات آن در جامعه هستیم.


ایسنا: رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفت: باید به گفت وگو در جامعه دامن بزنیم چرا که محدودیت، ممنوعیت، سانسور و مصادره به ناچار آسیب زاست و همچنان شاهد آثار آن در جامعه هستیم.

مصطفی پورمحمدی با انتقاد از ظاهر بسته در مسیر قانونی اخذ پروانه، پروانه ساخت و اکران فیلم گفت: در اکران فیلم «مصلحات» در سازمان سینمایی اوج باید از نماهای بسته فاصله بگیریم. البته باید با آنچه مخالف تفکر صحیح توحیدی و الهی و یا مخالف ارزشهای والای اسلامی و اخلاقی است یا مثلاً مقابله آشکار با نظام، با امنیت و نظم و اسلام و اخلاق مخالفت کنیم. گرفته شود

پورمحمدی افزود: فیلمی که به نقد و یا حتی نقد دستگاه قضایی، اجرایی، سیاسی یا حاکمیتی کشور می پردازد، می تواند بگوید اشتباه است که ما هم نقد می کنیم و می گوییم شما اشتباه کردید، اما توقیف آن چندان فایده ای ندارد. . رویکرد بازدارنده کمکی به رشد و روشن شدن افکار نمی کند.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفت: کار غلط ارزش هایی دارد. ارزش هنری و خلاقانه دارد. ما از او انتقاد می کنیم و می گوییم این گزارش دروغ است. این روایت یا برداشت و تحلیل شما صحیح نیست; اما نمی‌توانیم بگوییم که هیچ‌کس حرف نمی‌زند، هیچ‌کس فیلم نمی‌سازد، هیچ‌کس نظری برخلاف نظر ما ندارد. این رویکردها اشتباه هستند و معمولا به خودشان نتیجه معکوس می دهند.

وی تاکید کرد: با یک گفت و گو یا یک بند همه چیز در انقلاب، دولت و نظام هستی تغییر می کند؟ آیا انقلاب و نظام و جامعه را اینقدر کوچک و بسته و متاثر از یک فیلم و دو جلد کتاب می دانیم؟

پورمحمدی تصریح کرد: به هر حال کتاب دو ایراد دارد. ما نباید او را سانسور کنیم زیرا او نیز طرفداران خود را دارد. بیاید چاپ کند ما هم نقد می کنیم و جواب می دهیم. اگر کتاب اشتباه است و عقاید را مغشوش می‌کند یا به عنوان گزارش‌های تاریخی، دروغ‌های آشکار و متناقض می‌گوید و تحریف‌های جدی ایجاد می‌کند، باید جلوی آن را بگیریم. اما فیلم یک روایت است، یک نمایشنامه. لزوما حقیقت نیست. نظر، تحلیل، رویکرد و داستان را بیان می کند.

وی ادامه داد: با جامعه ای بزرگ، فرهیخته و آگاه روبرو هستیم. جامعه ای که به دنیا متصل است و رشد می کند و تعالی می یابد. ما باید برنامه ریزی کنیم و با خواسته های این جامعه مقابله کنیم. ما باید مفاهیمی مانند تحلیل، گفتگو و بحث را در جامعه تشویق کنیم. محدودیت، محرومیت، سانسور و مصادره قطعاً مضر خواهد بود و اکنون می‌توان آثار آن را در جامعه مشاهده کرد.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی بر پرهیز از دوگانگی سخت گیری و ساده لوحی تاکید کرد و تصریح کرد: بخشی از اتفاقات امروز بازخوردی از سخت گیری های ناموجهی است که اعمال کردیم. بر اساس تحلیل خودمان می گوییم اگر این متن، این کتاب یا فیلم، این داستان یا این برنامه ارائه شود، شکست می خوریم و نظام آسیب می بیند. سیستمی که با این حرف ها و به همین راحتی نمی توان حرکت کرد.


مطالب مرتبط