اسناد محرمانه از امکانات مجلل قطار خصوصی مرموز ولادیمیر پوتین به بیرون درز کرد


به تازگی اسناد محرمانه ای در مورد قطار شخصی ولادیمیر پوتین به بیرون درز کرده است که اطلاعات قابل توجهی از امکانات این قطار مرموز فاش می کند.

اطلاعات زیادی در مورد زندگی شخصی رئیس جمهور روسیه در دست نیست. وجهه عمومی او نیز به طور قابل توجهی بهبود یافت. اما اسناد و تصاویر جدید که به طور انحصاری در اختیار یک گروه تحقیقاتی روسی مستقر در لندن به نام Dossier Center قرار گرفت و در اختیار رسانه های مختلف از جمله CNN قرار گرفت، اطلاعاتی را فاش می کند که کرملین همیشه سعی کرده از مردم پنهان کند و نشان می دهد که بدبینی پوتین چگونه بوده است. او را به ایجاد یک زندگی منزوی سوق داده است.

گروه Dossier Center تحت حمایت میخائیل کودارکوفسکی است که یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین افراد در بخش نفت و گاز روسیه در گذشته بود که بعدها به منتقد کرملین تبدیل شد و اکنون در تبعید به سر می برد.

استفاده پوتین از قطار یک واقعیت پنهان نیست و کرملین قبلا عکس هایی از جلسات برگزار شده در آن منتشر کرده بود. با این حال، امکانات و ویژگی های این قطار 20 نفره مخفی نگه داشته شده است.

به گزارش گروه Dossier Center، این اسناد توسط شخصی از شرکت روسی Zircon Service که برای راه آهن دولتی روسیه کار می کند و مسئول تجهیز واگن های رئیس جمهور آن کشور است، فاش شده است.

بروشور تولید شده توسط زیرکون سرویس نشان می دهد که در میان بخش های مختلف این قطار یک واگن مجهز به باشگاه و اسپا لوکس وجود دارد.

این واگن که در سال 2018 تکمیل شد، در زمان ثبت این عکس ها به تجهیزات ورزشی متعلق به شرکت ایتالیایی Technogym مجهز بود که بعداً با تجهیزات ورزشی شرکت آمریکایی Hoist جایگزین شد.

در کنار سالن بدنسازی یک مرکز زیبایی کاملا مجهز با میزهای ماساژ و انواع وسایل گران قیمت زیبایی از جمله دستگاه سفت کننده پوست با امواج رادیویی قرار دارد. خود اتاق به گونه ای طراحی شده است که امکان استفاده از دستگاه شنود در آن وجود ندارد.

در انتهای این کالسکه نیز حمام و سرویس بهداشتی کاشی کاری شده مجهز به حمام بخار و دوش ترکی وجود دارد.

در میان اسناد به دست آمده توسط گروه مرکز فایل، نامه هایی از مقامات بلندپایه دولت پوتین در تجهیز واگن های این قطار وجود دارد.

البته کرملین اطلاعات افشا شده توسط گروه Dossier Center را تکذیب کرد و وجود چنین واگنی در قطار پوتین را تکذیب کرد.

بر اساس اسناد فاش شده، در سال 2018 جلسه ای برای بررسی اقدامات باقی مانده برای تجهیز خودروی باشگاهی برگزار شد که در آن علاوه بر کارکنان زیرکون سرویس و راه آهن دولتی روسیه، 10 نفر از کارکنان سرویس امنیت فدرال روسیه نیز حضور داشتند. سازمانی که کارش دفاع از پوتین است.

از جمله اسناد فاش شده چندین قرارداد مربوط به تعمیر و نگهداری این قطار از جمله واگن باشگاهی است که تاکید می کند هر گونه کار روی واگن ها باید با هماهنگی سرویس امنیت فدرال روسیه انجام شود.

اسناد فاش شده نشان می دهد که در سال 2020، یکی از کارمندان عالی رتبه راه آهن دولتی روسیه، دیمیتری پگوف، در نامه ای به اولگ کلیمنتیف، معاون سرویس امنیت فدرال روسیه، درخواست بازنگری در طرحی را که ارائه کرده است، کرده است. ساخت اتاق های خصوصی در دو واگن.

پگوف در این نامه به کلمنتیف می گوید که راه آهن دولتی روسیه هنوز نتوانسته این طرح را اجرا کند، زیرا هنوز پاسخی از سرویس امنیت فدرال روسیه در این مورد دریافت نکرده اند.

به گفته گلب کاراکولوف، مهندس سابق سرویس امنیت فدرال روسیه که سال گذشته از روسیه گریخت و با گروه Dossier تحت تدابیر شدید امنیتی مصاحبه کرد، پوتین برای از بین بردن امکان ردیابی، به سفر قطار روی آورد.

کاراکولوف در این مصاحبه که در دسامبر 2022 ضبط شد، گفت: «هواپیمای به محض بلند شدن در رادار پرواز شناسایی شد. اما با قطار می توان این چیزها را پنهان کرد.”

به گفته کاراکولوف، او کار بر روی قطار پوتین را از حدود سال 2014 آغاز کرد و تجهیزات ارتباطی را نصب کرد که به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار می گیرد زیرا روسیه برای تهاجم تمام عیار به اوکراین در نیمه دوم سال 2021 آماده می شود.

کاراکولوف گفت که از زمان شروع جنگ در اوکراین، قطار پوتین زمان قابل توجهی را در والدای، منطقه ای دورافتاده از خاک روسیه بین مسکو و سن پترزبورگ، پارک کرده است. پوتین در این منطقه اقامتگاه بزرگی دارد که به دریاچه ها و جنگل هایش معروف است.

کاراکولوف در مصاحبه خود گفت: «نیروهای ما به طور ویژه برای این قطار قرنطینه شدند. از اول جنگ شایع شد که نیروهای ما ۴۰ یا حتی ۴۵ روز به جایی نزدیک ولدای می روند. شاید برنامه خاصی برای قطار وجود نداشته باشد، اما نیروها همیشه آماده بودند».

مطالب مرتبط