اخبار مهم در مورد سهام

من گزارش میدم نبض بازار سهامبهمن عبداللهی درباره تصمیمات اخیر شورای عالی بورس در جلسه اخیر شورای عالی بورس که روز سه شنبه 29 تیرماه در خصوص نحوه برگزاری جلسات شرکت های سرمایه استانی برگزار شد، پس از سه سالها تلاش اتاق تعاون توانسته ایم در شورای عالی بورس به نتایج خوبی دست یابیم.

عضو شورای عالی بورس افزود: با کمک شورای عالی بورس اگرچه برخی از اعضا مخالف بودند اما به هر حال با حمایت وزیر اقتصاد و دارایی و تصویب جمعی در شورای عالی بورس، این شورا نتایج خوبی برای جوامع سرمایه استانی به دست آورد و مقرر شد اعضای تعاونی های سهامی عام در جلسات شرکت های سرمایه گذاری استان حضور یابند.

عضو شورای عالی بورس بیان کرد: با تصویب شورای عالی بورس مقرر شد هر یک از تعاونی های سرمایه منطقه که حداقل 20 درصد اعضای آن حضور دارند، می توانند جلسات خود را به صورت حضوری و الکترونیکی با حضور حداقل 20 درصد اعضا تشکیل دهند و پس از انتخابات در جلسات شرکت های سرمایه گذاری استانی شرکت کنند.

نماد معاملاتی شرکت های سهامی خاص چه زمانی باز می شود؟

عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه نمادهای معاملاتی شرکت های سرمایه گذاری عدالت در چه زمانی افتتاح می شود، تصریح کرد: قبل از افتتاح نمادهای معاملاتی شرکت های استانی باید مجامع شرکت های استانی برگزار شود، هیئت مدیره باید تشکیل شود. نام برده و افزایش سرمایه آنها را به ثبت رساند و پس از آن امکان بازگشایی نمادهای معاملاتی شرکت ها وجود دارد.

عبداللهی بیان کرد: البته سیاست این است که مردم در سهام عدالت بمانند و سهام ارزشمند خود را نفروشند، اما باز شدن نماد معاملاتی شرکت های سهام عدالت 3 تا 4 ماه زمان می برد.

سیاست گذار برای توزیع ثروت بین دهک های پایین و متوسط ​​جامعه از سال 1384 اقدام به سهام داری به 6 دهک کم درآمد کرد و در این زمینه 49 میلیون ایرانی سهامدار شدند. از سود و عواید این شرکت ها و سهام عدالت در اردیبهشت 1398 آزاد شد. پس از مرحله آزادسازی، شرکت های سرمایه گذاری سهامی استانی تاسیس و 30 میلیون سهامدار که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند، سهامدار این شرکت ها شدند و 19 میلیون نفر. سهامداران روش مدیریت مستقیم را انتخاب کردند اما در سال 99 به دلیل تقاضای مردم برای فروش سهام خود باعث افت بازار و کاهش ارزش سهام عدالت با پرتفوی مناسب شد و پس از آن نهاد نظارتی نمادهای معاملاتی استان ها را تعطیل کرد. شرکت ها

همین الان برای گشایش نمادهای معاملاتی سهام استان ها، برگزاری مجامع عمومی این شرکت ها ضروری است و همچنین انتخاب هیات مدیره، افزایش سرمایه شرکت های استانی و ثبت افزایش سرمایه و شفاف سازی صورت های مالی، همه این موارد منوط به تدوین نهایی آیین نامه معاملات سهام در شورای عالی می باشد. در بورس اوراق بهادار آخرین جلسه این شورا در روز سه شنبه 29 تیر 1402 تشکیل شد.

به گفته عضو شورای عالی بورس؛ گشایش نمادهای معاملاتی سهام حداقل 3 تا 4 ماه طول خواهد کشید./ فارس

مطالب مرتبط