آیا کپسول سفالکسین برای عفونت واژن خوبه + طریقه مصرف


برای آشنایی با تاثیر کپسول سفالکسین برای عفونت واژن و طریقه مصرف آن، ادامه این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

کپسول سفالکسین برای عفونت واژن

شما عفونت دارید و پزشک شما سفالکسین را تجویز کرده است. احتمالاً از خود می‌پرسید که با این دارو چه انتظاری دارید. به خواندن ادامه دهید تا بدانید آیا کپسول سفالکسین برای عفونت واژن خوب است.

همچنین در ادامه می خوانید سفالکسین برای چه مواردی استفاده می شود، چه دوزهایی ممکن است برای شما تجویز شود، و با عوارض جانبی آن آشنا خواهید شد.

همچنین بخوانید: کپسول داکسی سایکلین برای عفونت واژن

سفالکسین چیست؟

سفالکسین (با نام تجاری Keflex) یک آنتی بیوتیک است که برای درمان طیف وسیعی از عفونت های باکتریایی رایج استفاده می شود. سفالکسین با جلوگیری از ایجاد دیواره سلولی که برای حمایت و محافظت از آنها استفاده می کنند، باکتری ها را از بین می برد.

سفالکسین برای درمان عفونت های باکتریایی در قسمت های مختلف بدن استفاده می شود. این شامل عفونت های راه های هوایی (سینه و ریه ها)، گلو، سینوس ها، گوش ها، پوست و بافت نرم، کلیه ها و مثانه است.

آنتی بیوتیک هایی مانند سفالکسین برای سرماخوردگی، آنفولانزا یا سایر عفونت های ویروسی موثر نیستند. استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در مواقعی که نیازی به آن‌ها نیست، خطر ابتلا به عفونتی را که بعداً در مقابل درمان آنتی‌بیوتیکی مقاومت می‌کند، افزایش می‌دهد.

آیا کپسول سفالکسین برای عفونت واژن خوبه؟

تاثیر کپسول سفالکسین برای عفونت واژن بستگی به نوع عفونت شما دارد. کپسول سفالکسین برای عفونت واژن از نوع باکتریایی مفید است و این دارو برای واژینوز باکتریایی تجویز می شود. با این حال این کپسول برای عفونت های قارچی/ مخمری موثر نیست زیرا کاملا یک نوع داروی آنتی بیوتیک است. حتی از عوارض این دارو می توان بروز عفونت قارچی را نام برد.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص مترونیدازول 500 برای عفونت واژن

طریقه مصرف کپسول سفالکسین برای عفونت واژن

 • سفالکسین در دوزهای 250 میلی گرم، 500 میلی گرم و 750 میلی گرم عرضه می شود. همچنین به شکل مایع موجود است که اغلب برای کودکان خردسال تجویز می شود.
 • شما معمولاً سفالکسین را می توان با غذا یا بدون غذا مصرف کرد.
 • دوز معمول کپسول سفالکسین برای عفونت واژن 250 میلی گرم هر 6 ساعت است، اما ممکن است دوز 500 میلی گرم هر 12 ساعت تجویز شود. درمان به مدت 7 تا 14 روز انجام می شود.
 • کپسول سفالکسین برای عفونت واژن شدیدتر ممکن است در دوزهای بیشتر تا 4 گرم در روز در دو تا چهار دوز مساوی تجویز شود.
 • در چند روز اول درمان با سفالکسین باید احساس بهتری داشته باشید. اگر علائم شما بهبود نیافت یا بدتر شد، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • مصرف سفالکسین را تا پایان نسخه ادامه دهید حتی اگر احساس بهتری دارید. اگر مصرف سفالکسین را خیلی زود قطع کنید یا دوزهای مصرفی را حذف کنید، ممکن است عفونت شما به طور کامل درمان نشود و باکتری ها به آنتی بیوتیک ها مقاوم شوند.
 • ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دوز صحیح را بر اساس عفونت خاص شما تعیین می کند. دوز سفالکسین در کودکان خردسال بر اساس وزن آنها انجام می شود. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است دوز را بر اساس علائم، شرایط پزشکی اضافی یا هر دارویی که مصرف می کنید تنظیم کند.
 • دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموش شده دوز دوز مصرف نکنید.

عوارض جانبی احتمالی سفالکسین چیست؟

سفالکسین (سفالکسین) به درمان بسیاری از عفونت ها کمک می کند، اگرچه برخی از گونه های باکتری به آن مقاوم هستند.

عوارض جانبی رایج تر عبارتند از:

 • برفک دهان یا واژن (نوعی عفونت قارچی در دهان یا واژن)
 • اسهال
 • حالت تهوع و/یا استفراغ
 • سرگیجه
 • خستگی یا ضعف
 • درد شکم
 • سردرد
 • عوارض جانبی جدی بسیار نادر است.
همچنین بخوانید: درمان عفونت واژن در خانه با نمک

تداخلات دارویی کپسول سفالکسین

اگر به آن یا سایر داروهای طبقه بندی شده به عنوان سفالوسپورین ها حساسیت دارید، نباید از سفالکسین (سفالکسین) استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

اگر به پنی سیلین حساسیت دارید، قبل از مصرف سفالکسین نیز باید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. برخی از افراد مبتلا به آلرژی به پنی سیلین ممکن است به آنتی بیوتیک های سفالوسپورین نیز حساسیت داشته باشند.

برخی از داروها با سفالکسین تداخل دارند. بنابراین مهم است که پزشک خود را در مورد سایر داروهایی که مصرف می کنید، از جمله داروهای بدون نسخه یا داروهای گیاهی مطلع کنید.

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به تاثیر کپسول سفالکسین برای عفونت واژن اشاره کردیم و طریقه مصرف این دارو را شرح دادیم. با این حال بهتر است از مصرف خودسرانه هرگونه آنتی بیوتیک خودداری کرده و تنها با تجویز پزشک از این دارو استفاده کنید.

مطالب مرتبط