آیا مصرف دوزهای پایین استامینوفن خطرناک است؟


یک مطالعه جدید نشان می دهد که مصرف دوزهای پایین استامینوفن، که به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، می تواند باعث تغییر در پروتئین های بافت قلب شود.

محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافته‌اند که این مسکن رایج و کاهش دهنده تب، پروتئین‌های بافت قلب موش‌ها را تغییر می‌دهد.

دکتر گابریلا ریورا از دانشگاه گفت: “ما دریافتیم که استفاده منظم از استامینوفن در غلظت هایی که ایمن در نظر گرفته می شود – معادل 500 میلی گرم در روز برای بزرگسالان – بسیاری از مسیرهای سیگنالینگ در قلب را تغییر می دهد.”

وی ادامه داد: انتظار داشتیم دو یا سه مسیر تغییر کند، اما بیش از 20 مسیر مختلف پیام رسانی را تحت تاثیر قرار دادیم. این نتایج باعث شد که من از استامینوفن در کمترین دوز موثر و در کمترین زمان ممکن استفاده کنم.

استامینوفن یکی از رایج ترین داروهای مورد استفاده است. مطالعات قبلی نشان داده است که مصرف بیش از حد این دارو می تواند باعث مشکلات قلبی شود. اما مطالعه جدید که در کنگره فیزیولوژیک آمریکا در لانگ بیچ، کالیفرنیا ارائه شد، به بررسی اثرات مصرف دارو در دوزهای دیگر پرداخت.

محققان به یک گروه از موش ها آب ساده و به گروه دیگر آب حاوی معادل 500 میلی گرم استامینوفن در روز دادند. سپس بافت‌های قلب موش‌ها را برای مشاهده تغییرات پروتئینی که نشان‌دهنده عملکرد قلب است، تجزیه و تحلیل کردند.

پس از هفت روز، موش‌هایی که استامینوفن دریافت کردند، تغییرات قابل‌توجهی در سطح پروتئین‌های مرتبط با مسیرهای بیوشیمیایی درگیر در عملکردهای مختلفی از جمله تولید انرژی، مصرف آنتی‌اکسیدان و تجزیه پروتئین‌های آسیب‌دیده نشان دادند.

محققان اضافه می کنند که استفاده طولانی مدت از دوزهای متوسط ​​تا زیاد استامینوفن می تواند باعث مشکلات قلبی در نتیجه استرس اکسیداتیو (عدم تعادل بین رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها در بدن) یا تجمع سموم تولید شده در هنگام تجزیه دارو شود.

اگرچه بدن معمولاً می‌تواند این سموم را قبل از آسیب‌رسانی پاک کند، دکتر ریورا می‌گوید اگر دوزهای متوسط ​​تا بالا به طور مداوم در یک دوره زمانی طولانی مصرف شود، بدن ممکن است نتواند با دفع آن‌ها ادامه دهد.

وی با این حال تاکید کرد که این تحقیق بر روی موش ها انجام شده است و برای تعمیم نتایج به انسان نیاز به تحقیقات بیشتری است.

مطالب مرتبط