آیا تغییر رنگ غذا به بدن آسیب می رساند؟


غزاله اسلامیان متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: رنگ سبز کدو به دلیل وجود رنگدانه کلروفیل است. هنگامی که کدو تنبل در معرض نور خورشید قرار می گیرد و تبدیل به انگور می شود، کلروفیل با رنگدانه های کاروتنوئید یا آنتوسیانین جایگزین می شود، به همین دلیل است که وقتی کدو را در معرض نور خورشید قرار می دهیم، رنگ آن تغییر می کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر آب را در ظرف پلاستیکی زیر تابش مستقیم آفتاب قرار دهیم، دما و نور باعث می شود فتالات بیشتری و عنصر آنتیموان (Sb) از بطری در آب خارج شود که خطرات زیادی برای سلامتی بدن به همراه دارد.

این متخصص تغذیه و تغذیه دانشگاه نور خورشید را باعث کاهش ویتامین C در آبگوشت دانست و تاکید کرد: بهترین روش نگهداری آبگوشت استفاده از ظروف شیشه ای کوچک در یخچال است.

اسلامی تصریح کرد: کدوها را تمیز بشویید، بین یک تا دو روز بگذارید کاملا خشک شوند و پس از تخلیه آب آن را پاستوریزه کنید و ظرف شیشه ای را به صورت افقی در آب بجوشانید تا استریل شود و از تشکیل کپک در آب جلوگیری کنید. در نهایت در شیشه ها را کاملا ببندید و در یخچال نگهداری کنید.

آیا گردو سیاه مغز ما را بیمار می کند؟

کارشناس تغذیه و رژیم غذایی دانشگاه همچنین گفت: مهمترین دلیل سیاه شدن گردو آبیاری ناکافی یا نادرست، گرمای بیش از حد هوا در فصل تابستان، کمبود عناصری مانند روی و آهن در خاک، برداشت دیرهنگام گردو از درخت، عدم حذف دیرهنگام گردو در شرایط آفتابی یا خشک شدن پوسته سبز در شرایط آفتابی و خشک شدن گردو است.

وی با اشاره به اینکه اکسید شدن ترکیبات موجود در پوست مغز گردو باعث سیاه شدن آن می شود گفت: علاوه بر این ژنوتیپ گردو یا زودرس بودن گردو نیز می تواند باعث این امر شود.

دکتر اسلامیامیان با اشاره به اینکه برخی از آفات، باکتری ها، قارچ ها یا مگس های پوست گردو می توانند باعث سیاه شدن گردو و البته غیرقابل استفاده شدن گردو شوند، خاطرنشان کرد: اصولاً اگر گردو فقط کمی سیاه باشد، اما طعم آن تغییر نکرده باشد، بوی بدی نمی دهد و چسبناک نیست، استفاده از آن اشکالی ندارد.

کاهوی زنگ زده را دور بریزید؟

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه با اشاره به اینکه شاید هر یک از ما تجربه کرده باشیم که وقتی کاهو را در یخچال می گذاریم قسمت هایی از برگ یا ساقه آن قرمز یا مسی می شود، افزود: این اتفاق عمدتاً به دو دلیل رخ می دهد، دلیل اول اینکه وقتی کاهو بریده می شود یا آسیب می بیند، آنزیمی به نام پلی فنل اکسید و ترکیبات پلی فنول-اکسیژنیته ترشح می کند که باعث اکسید شدن پلی فنول-اکسیژن و ترکیبات وارده به آن می شود. در سلول های کاهو که در نهایت باعث تولید رنگدانه های قرمز و قهوه ای در کاهو می شود.

وی افزود: دلیل دوم این است که از برخی سبزیجات و میوه هایی که در کنار کاهو نگهداری می کنیم گاز اتیلن خارج می شود و قرار گرفتن در معرض این گاز باعث قرمز شدن کاهو می شود و در نهایت بهتر است بدانید که مصرف این کاهوهای بی رنگ هیچ مشکلی برای سلامتی ما ایجاد نمی کند.

مطالب مرتبط