آیا اوکراین پس از جنگ به عضویت ناتو در می آید؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، بن والاس، وزیر دفاع انگلیس امروز (سه شنبه) گفت وقتی جنگ روسیه و اوکراین به پایان برسد، کی یف باید هر چه زودتر به عضویت ناتو درآید.

اوکراین که مدت هاست به عضویت ناتو فکر می کرد، با حمله روسیه و الحاق بخش هایی از جنوب و شرق این کشور به خاک خود، در سپتامبر 2022 رسماً درخواست عضویت در این اتحادیه نظامی را داد.

اما غرب نگران است که با عضویت اوکراین در ناتو، تنش بین غرب و روسیه تشدید شود. زیرا حمله روسیه به اوکراین در واقع با جدیت عضویت این کشور در ناتو آغاز شد و مسکو بارها اعلام کرده که این یکی از خطوط قرمز آن است. همچنین کشورهای ناتو وظیفه دارند از یکدیگر دفاع کنند و اگر قرار بود اوکراین در شرایط جنگی با روسیه به ناتو بپیوندد، ناتو عملاً مجبور به اعزام نیرو برای دفاع از اوکراین خواهد شد.

بن والاس گفت: من کاملا با موضع آمریکا موافقم که کشور در حال جنگ را نمی توان به عضویت ناتو پذیرفت. این به معنای وارد کردن ناتو به جنگ است.

او گفت اعضای ناتو باید برای تضمین شکست روسیه با یکدیگر همکاری کنند و تنها پس از پایان جنگ، اوکراین می‌تواند به عضویت ناتو درآید.

وزیر دفاع انگلیس گفت: به دلیل اینکه سیاست درهای باز داریم باید بگویم که معتقدیم اوکراین باید عضو ناتو باشد. وی همچنین مدعی شد که کی یف برای تبدیل شدن به یک کشور آماده ناتو اقداماتی از جمله تقویت ارتش و ریشه کن کردن فساد انجام داده است.

والاس گفت: ما باید آماده باشیم که به محض پایان جنگ، اوکراین را در ناتو بپذیریم.

وزیر دفاع انگلیس همچنین گفت که از تصمیم نود دقیقه ای ترکیه برای چراغ سبز نشان دادن عضویت سوئد در ناتو در آستانه نشست سران این ائتلاف در ویلنیوس بسیار خوشحال است.

وی همچنین دلیل موافقت ناگهانی آنکارا با عضویت سوئد پس از ماه‌ها مقاومت را این بود که استکهلم با انجام اقداماتی برای «از بین بردن تهدید گروه‌های تروریستی کرد» موافقت ترکیه را به دست آورد.

پس از تهاجم روسیه به اوکراین، فنلاند و سوئد برای عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درخواست کردند، مشروط به تایید همه اعضا. اما ترکیه شرایطی داشت. اتفاقاً این دو کشور شمالی از فعالان کرد و حامیان پ.ک.ک حمایت نکردند و مظنونان را به ترکیه بازگرداندند. با این حال، مذاکرات چند جانبه با موانع زیادی روبرو شد و با وجود توافق ترکیه با اردوغان برای پیوستن به ناتو در 31 مارس 2023، سوئد منتظر توافق مجارستان و ترکیه بود.

اما ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو دوشنبه شب گفت که پارلمان ترکیه پس از اعلام موافقت اردوغان با پیوستن سوئد به ناتو، به زودی مراحل قانونی تصویب عضویت را بررسی خواهد کرد.

اخیراً کاخ سفید گزارش داده است که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در گفت و گوی تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، “آرزوی خود را برای پیوستن سوئد به ناتو در اسرع وقت ابراز کرده است.”

هفته گذشته یک سایت خبری آمریکایی گزارش داد که وزارت خارجه آمریکا در تلاش است تا بر مخالفت رئیس کمیته روابط خارجی آمریکا با فروش جنگنده های اف-16 به ترکیه غلبه کند تا در مقابل آنکارا با عضویت در این کشور موافقت کند. سوئد در ناتو

همچنین اردوغان پیش از این نیز شرط جدیدی را برای عضویت سوئد اعلام کرد و گفت تنها در صورتی چراغ سبز نشان خواهد داد که اتحادیه اروپا نیز با عضویت ترکیه موافقت کند. وی پیش از پرواز به ویلنیوس برای شرکت در نشست ناتو گفت: ترکیه 50 سال است که پشت درهای اتحادیه اروپا منتظر مانده است. اگر درهای این اتحاد به روی ترکیه باز شود، درهای ناتو را نیز به سوی سوئد باز خواهیم کرد. همانطور که با فنلاند انجام دادیم.

بن والاس در پاسخ به این سوال که آیا اردوغان امتیازات دیگری مانند موارد فوق را دریافت کرده است، گفت: نمی دانم بحث دیگری مطرح شده است یا خیر. اما ترکیه تا عضویت در اتحادیه اروپا فاصله زیادی دارد.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط