آستانه مدارا و رهنمودهای اداره مردم ایران


تنش های اخیر و شرایط سخت اقتصادی، آستانه تحمل مردم ایران را در نقاط حساسی قرار داده است و این شرایط منجر به دستورالعمل های امنیتی خود می شود که شاید مهمترین آنها در حوزه اقتصاد و معیشت مردم باشد. جامعه.

فضای کشور در یک لایه محافظ خاص قرار دارد!

رئیس قوه قضائیه به نقل از رهبری که امید را باید در جامعه تزریق کرد!

امروز جهان غرب و کل جهان خواهان منطقه ای صلح آمیز خاورمیانه هستند. بنابراین آمریکا مذاکره با ایران را آغاز کرد … مبادله زندانیان و هزاران مورد دیگر در پشت صحنه …

در همین راستا، اروپا شروع به کاهش تنش با ایران می کند، اگرچه در نگاه اول بحث موشک های بالستیک را تحریم می کند، اما روند کلی جامعه اروپایی و کشورهای مربوطه کاهش تنش با ایران است.

ایران نیز پذیرفت که اقدامات و توافقات انجام شده را با رعایت احترام متقابل انجام دهد، هرچند در ظاهر و برای آمادگی اذهان داخلی و خارجی، برخی اخبار به تدریج و با الگوهای مختلف افشا خواهد شد.

کنترل نرخ ارز

پیام مدیریت افزایش امید در جامعه در حوزه اقتصاد به این صورت خواهد بود:

با توجه به فضای امنیتی کشور، مسئولان دولتی موضوع دلار را از برخی منابع و ذخایر ارزی ایران مدیریت می کنند و به همین دلیل قیمت دلار افزایش یا کاهش قابل توجهی نخواهد داشت و نرخ دلار در 50 هزار تومان یا نوسان حفظ می شود. از 5-7٪.

قطعا از نوسانات دلار برای کاهش بودجه استفاده می شود اما با توجه به فضای امنیتی و سطح تحمل مردم تا دو ماه آینده شاهد افزایش شدید نرخ دلار نخواهیم بود.

علاوه بر کنترل نرخ ارز، بخشنامه افزایش امید و آرامش در جامعه نیز در فضای خودرویی کشور گنجانده شده و به همین دلیل شاهد افت قیمت خودرو بوده ایم.

وعده واردات خودرو و کنترل قیمت خودروهای داخلی دستورالعملی در این زمینه بود که آرامش و امید را تقویت کرد.

هرچند مصوبات واردات خودرو به دلیل کمبود منابع ارزی دور از انتظار بوده و این تنها نوید کنترل روانی بازار است.

کنترل نرخ ارز بر بازار فولاد و ورق و مواد اولیه تاثیر دوگانه داشته و عملاً تنش و شعله ور شدن بازار را مهار کرده و شاهد کاهش قیمت ها در این حوزه ها خواهیم بود.

روزهای سخت برای صاحبخانه و مستأجر

قیمت مسکن با توجه به رکود فعلی افزایش چشمگیری نخواهد داشت اما با احتساب تورم نقطه به نقطه، هزینه اجاره بها افزایش چشمگیری خواهد داشت.

اگرچه دولت سعی در برخورد با زور دارد، اما افزایش اجاره بها اجتناب ناپذیر است.

تورم مواد غذایی و پروتئین با سرعت کمتری ادامه خواهد داشت، اما در کل شاهد آرامش در بیشتر بازارها خواهیم بود.

با توجه به آستانه تحمل جامعه و بخشنامه امنیتی، از هیچ جناحی اعم از اصولگرا، اصلاح طلب، تندرو و… صحبت های تحریک آمیز و تنش زا نخواهیم داشت.

و حکومت با پذیرش تنوع، تکثیر و رعایت حق آزادی اراده و انتخاب مردم به سمت آزادی های مدنی و اجتماعی بیشتر حرکت می کند که موجب شادی و نشاط در سطوح مختلف جامعه و جلوگیری از افراط گرایان شخصی و مذهبی خواهد شد. با همه ایرانیان از هر گرایشی با احترام متقابل رفتار خواهد شد و جامعه ایران به سمت مدرنیته و توسعه پیش خواهد رفت.

به یاد بیاوریم که همه این دستاوردهای اجتماعی به دستور رهبری ایران انجام شد. افزایش امید و آرامش در سطح جامعه ای که تغییر آن در سطوح مختلف در حال وقوع است.

به امید داشتن یک ایرانی شاد، آباد و توسعه یافته!
آینده همین امروز است!

اتاق فکر ایرانگرد: امیررضا هادی

مطالب مرتبط