آبشار ارتکند کلات؛ مجموعه‌ی گردشگری طبیعی ✔️ مجله سفربازی


قبل از اینکه درباره آبشار ارتکند کلات صحبت کنم لازم می‌دونم چیزی رو بگم. تو این شرایط اقتصادی، کار و جامعه خیلی سخته که آدم آخر هفته هم تو خونه بمونه. جدا از اون مشکل زندگی اینقدر زیاده که روح آدم رو داغون و نابود می‌کنه. برای همین لازمه که هر چند وقت یکبار به سفر برین و آب و هوایی عوض کنین. لازم نیست که حتما برین یه عالمه هزینه کنین، گاهی وقت‌ها سفر به یه جای دیدنی خاص با هزینه‌ای کم می‌تونه روح و روان انسان رو ارضا کنه.

من این رو دیدم که می‌گم. حتی اگر نمی‌تونین به سفر و مسافرت‌های چند روزه برین، می‌تونین آخر هفته برین بیرون از شهر و تو دل طبیعت بمونین تا حال دل‌تون خوب شه. تو چند سال گذشته هزینه‌های سفر خیلی بالا رفته، برای همین خیلی از افراد که به سفر علاقه دارن، الان دیگه به سفر نمی‌رن. ولی خب قرار نیست هر کی سفر کرد یه عالمه هزینه کنه. من شخصا خیلی به سفر علاقه دارم و خیلی هم می‌رم.

آبشار ارتکند کلات

هر دفعه وسایل کمپینگ رو با خودم می‌برم و اونجا کمپ می‌زنم. اینجوری فقط هزینه راه و غذات رو داری. خونه هم باشی غذا می‌خوری هیچ فرقی نداره، اینجور سفرها خیلی خوبن. جدا از اون هر بار که با همسرم به سفر می‌ریم و اونجا کمپ می‌زنیم یه خاطره رمانتیک درست می‌کنیم. حالا این‌ها به کنار از بحث اصلی‌مون دور نشم. آبشار ارتکند کلات از اون جاهای دیدنی خاصه که می‌تون حال دل‌تون رو خوب کنه.

من اگه یکی بهم بگه بریم جایی که غم نباشه، فکرم به سمت چند مکان خاص می‌ره. یکی از اون جاهای خاص آبشار ارتکند کلاته. اگه شما هم تو زندگی‌تون کلی دغدغه فکری و کاری دارین و دنبال لحظه‌ای آرامشین، دنبال این هستین مدتی فارغ از دغدغه‌های زندگی از تماشای طبیعت لذت ببرین، حتما به آبشار ارتکند کلات برین. در ادامه باهام باشین تا هر چی لازمه درباره این مکان بدونین رو بگم، بریم که داشته باشیم.

آبشار کلات

ییلاق ارتکند کلات کجاست؟

یکی از تفریح‌گاه‌های کلات نادری خراسون رضوی ییلاق ارتکنده که توش آبشاری خیلی خاص و‌ جذاب قرار داره. این آبشار همینجور که از اسمش هم مشخصه تو خراسان رضوی و کلات نادری قرار داره. تو ۱۱۰ کیلومتری شمال مشهد، روستایی تو قلب کوه‌ها دلبری می‌کنه که اسمش ارتکنده. کوه‌های بلند و سربه فلک کشیده در کنار رودخانه‌ای زلال یه آبشار جذاب رو در کنار جنگل‌های سر سبز به وجود آورده.

من که با این آدرس‌ها حال نمی‌کنم. اگه شما هم چیزهایی که نوشتم رو خونده باشین این موضوع رو به خوبی متوجه می‌شین. کی حال داره بیاد ببینه آبشار ارتکند اینقدر از مشهد دوره و مشهد اینقدر از ما دوره. بعدش حساب کنه چند ساعت راهه. به نظر من با این کار فقط خودتون رو علاف می‌کنین. من در ادامه آدرس آبشار ارتکند کلات رو آوردم تا دقیقا بدونین کجای ایران قرار داره و چقدر باهاتون فاصله داره.

چجوری به آبشار ارتکند کلات بریم؟

به رسم عادت بهتون می‌گم که از مشهد چجوری می‌تونین به این منطقه برین. قبل از هر چیزی لازمه که به مشهد برین و وارد جاده مشهد کلات شین. بعد از ۱۰۷ کیلومتر رانندگی تو این جاده به آخر روستای سررود می‌رسین. سررود یه روستای خیلی سر سبزه و یه مجموعه خیلی خوشگل پرورش ماهی و شالیزار داره. اونجا می‌تونین ماهی کبابی تازه و برنج تازه بخورین. درباره مزه‌ش نگم براتون، بعد شش ماه هنوز زیر زبونمه.

خب بعد از تقریبا ۵ کیلومتر دیگه رانندگی به روستای ارتکند می‌رسین. از همون اول می‌تونیم رودخانه خروشان این روستا رو ببینیم. حالا پیاده باشه یا با ماشین صحرا کمی به جلو برین (البته با پای پیاده دیگه یه کم نیست) تا بتونین اولین آبشار رو ببینین که تو یه تونله. مسیر دسترسی به آبشار دومی کمی سخت تره و کمی سنگ نوردی لازمه تا بهش برسین. نمی‌دونم که چرا مقامات بالا به جاهای دیدنی جذاب این کشور نمی‌رسن. هعی از این مسئله دلم خونه 😂.

مسیر کلات نادری

آدرس آبشار ارتکند کلات به صورتی دقیق‌تر

من خودم اصلا از اینجور آدرس‌ها خوشم نمیاد چون پیدا کردنشون سخته. حالا این مکان سر راسته و خوب می‌شه پیداش کرد. ولی پیدا کردن اون جاده هم کمی سخته. بعضی مکان‌ها اینقدر جاشون بده که باید یه ساعت دنبال‌شون بگردی. جدا از اون ممکنه فردی از شمال کشور بخواد به این منطقه بیاد، باز هم باید بره مشهد؟ این که نمی‌شه راهش دورتر می‌شه. غیر از این پیدا کردن بهترین مسیر برای رفتن به مشهد هم خودش یه بحث جدا گانه است.

میشه یهو نفهمی که فلان خیابون کجاست از ده نفر بپرسی و نصف‌شون جواب ندن؟ قرن ۲۱ه بخدا. در کل این شیوه مسیریابی جالب نیست. من بهتون پیشنهاد می‌کنم که نت گوشی‌تون رو روشن کنین و تو یه برنامه مسیریابی آبشار ارتکند کلات رو سرچ کنین. بعدش شروع رو بزنین، دیگه از جایی که قرار دارین گوشی مسیر رو بهتون نشون می‌ده تا وقتی که به اونجا می‌رسین. تو بالا آدرس آبشار ارتکند کلات روی نقشه رو آوردم تو همون جا مبدا رو هم وارد کنین تا بهترین مسیر رفتن به اونجا رو نشون‌تون بده.

جاهای دیدنی آبشار ارتکند

حالا که گفتم آبشار کلات کجا قرار داره و چجوری بهش برین، نوبت اینه که بگم مسیرش چجوریه و چی در انتظارتونه. اگه یادتون هم باشه گفتم این منطقه یه رودخانه خروشان، کوه بلند، آبشار جذاب در کنار جنگل سر سبز داره. دیگه دل‌تون چی می‌خواد یه عالمه جذابیت رو در کنار هم داره. اگه مثل من اهل کمپین هستین، جای خوبی رو برای سفر کردن انتخاب کردین. چون کنار آبشار ارتکند کلات جاهای خوبی برای کمپ زدن داره.

عکاسی در آبشار ارتکند

دیدم که می‌گم، خودم چند بار اونجا موندم و کمپ زدم. تصور کنین یه شب تو چادر تو دل جنگل بمونین، لذت بخش نیست؟ من که از هوا و منظره ش خیلی لذت بردم. البته یادتون باشه این مسیر پر پیچ و خمه و رودخانه هم داره. پس اگه با خیس شدن حال نمی‌کنین یا نمی‌تونین پیاده روی کنین، بهترین بیخیال این سفر بشین. البته من توصیه می‌کنم برای یه بارم که شده اینا رو تحمل کنین وقتی خود آبشار رو ببینین، درک می‌کنین چرا اینو می‌گم.

البته این مسیر باعث شده که آبشار ارتکند کلات برای کوهنوردان و طبیعت گردها خیلی جذاب باشه. بعد از اینکه این مسیر رو رفتین به غار کوچکی شبیه تونل می‌رسین. اولین آبشار کلات تو این غار قرار داره. صدای آب از داخل این تونل میاد و حس خیلی خوبی به آدم می‌ده.

رزرو هتل در مشهد

آبشار اول ارتکند کلات

آب حدود ۱۵ متر از این تونل می‌گذره و بعدش مثل آبشار از کوه سرازیر می‌شه. این یه منظره خاص رو به وجود آورده. اگه می‌خواین عکس‌های خفن بگیرین و همه رو انگشت به دهن کنین، جایی که آب ارتکند از غار بیرون میاد و از کوه سرازیر می‌شه، جای خیلی خوبیه. این آبشار حدود ۱۰ متر ارتفاع داره.

به مقصد که برسیم، غار کوچکی شبیه به تونل می‌بینیم که آب رودخانه در اون جریان پیدا کرده. آب از این غار ۱۵ متری که می‌گذره، از اون طرف تونل بیرون میاد و مثل آبشار از کوه سرازیر میشه. اینجا، اولین آبشار ارتکند است که از ارتفاع ۱۰ متری به پایین می‌ریزد.

آبشار کلات نادری

آبشار دوم

کنار این غار دو نردبان وجود داره که از طریق اون‌ها می‌تونین بالا برین و از دیگر آبشارهای این منطقه دیدن کنین. این منطقه حوضچه‌های کوچکی داره که من خیلی دوستشون دارم. تابستون که رفته بودم با آب اونا خودم رو خنک می‌کردم. آبشار دومی ۳۵ متر طول داره. این آبشار در آخر دره باریکی قرار داره. سه طرف این آبشار رو دیوارهای بلند سنگی گرفته. بهتره بگم که این آبشار تو دل دیوارهای بلنده، برای همین لازمه حداق اصول اولیه سنگ نوردی رو بدونین بعد اونجا برین.

بعد از سر زدن به این دو آبشار می‌تونین به کنار رودخانه برگردین و کمی اونجا استراحت کنین. خوردن چای تو این آب و هوا تو دل جنگل همزمان با صدای قطره های آب خیلی لذت بخشه. حالا اگه اون چایی آتشی باشه، دیگه نگم برات که چقدر عالیه. همچنین می‌تونین پاهاتون رو تو آب بندازین تا خستگی راه یادتون بره. همزمان یه اهنگ هم روشن کنین تا هر چی غم و اندوه جهانه رو فراموش کنین. فقط حواستون باشه که این منطقه پارکینگ یا اقامتگاه نداره و لازمه که وسایل ضروری رو با خودتون بیارین.

رزرو هتل در مشهد

مسیر آبشار دوم ارتکند

بهترین زمان سفر به آبشار ارتکند کلات

این آبشار تو هر فصل زیبایی‌های خودش رو داره، من تقریبا تو هر فصل از این مکان دیدن کردم. یادمه دفعه اولی که به اونجا رفته بودم اول بهار بود. هواش یکم سرد بود، ولی تازه طبیعت زنده شده بود، درخت‌ها شکوفه داده بودن و چندین رنگ مختلف بودن. دیروز چند سایت رو خوندم که درباره این مکان نوشته بودن، قشنگ مشخص بود که کسی‌ اونجا نرفته چون همه یه چیز رو می‌گفتن.

این آبشار تو بهار و تابستان خیلی سر سبزه و در فصل تابستان هواش هم به نسبت خیلی خوبه. پاییز این منطقه، هزاران رنگ داره. آبشاری که با برگ درختان قاطی شده. جنگلی که به رنگ سبز، زرد، نارنجی و قرمز تبدیل شده. این چهره خیلی خوبی به این آبشار می‌ده و اون رو خیلی خاص می‌کنه. با وجود اینکه خیلی از افراد می‌گن فصل زمستون این مناطق به درد نمی‌خوره و بهتره زمستان اونجا نرین.

بهترین زمان سفر به آبشار کلات مشهد

من باور دارم زمستون این منطقه خیلی شیکه. یه بار که زمستون رفتم، اطراف این آبشار برف بود. بعضی از جاهاش یخ زده بود. ولی صدای آب میومد و آبشارش همچنان جاری بود. برای من این صحنه خیلی جذاب بود. البته باید بگم که زمستون این منطقه خیلی سره، من خودم بچه سرمام برای همین زیاد باهاش مشکل نداشتم و لباس خیلی گرم هم پوشیدم.

اگه بخوام به صورت کلی بگم که کدام زمان بهتره و جذابیت بیشتری داره، باید بگم که اواسط اردیبهشت تا آخر شهریور این منطقه خیلی سر سبز و جذابه. جدا از این هواش هم خیلی خنکه. تو این مدت افراد بیشتری از این منطقه دیدن می‌کنن. هر چند که تو فصل‌های دیگر هم جذابیت‌های خاص خودش رو داره. جواب این سوال جذاب‌ترین فصل برای آبشار ارتکند کلات چیه. کاملا به فرد بستگی داره. چون ممکنه یکی رنگارنگی پاییز رو دوست داشته باشه و یکی سر سبزی بهار رو.

عکس آبشار در زمستان

وسایل مورد نیاز برای سفر

خب این مکان اقامتگاه و خدمات خاصی نداره. پس با خودتون خوراکی بیارین که اگه گشنه‌تون شد بخورین. برای من پاوربانک که خیلی ضروری بود، چون هی اونجا عکس می‌گرفتم. خداییش خیلی خوشگل بود و عکس‌هایی که اونجا گرفتم الان هم خیلی خاصن. این باعث شد شارژ گوشیم زود تموم بشهبرای اینکه نمی‌خوام این بلا سرتون بیاد بهتون توصیه می‌کنم حتما با خودتون پاوربانک ببرین. از اونجایی که این مسیر کوه و رودخانه داره، لازمه کفش مخصوص هم با خودتون ببرین.

همچنین از اونجایی که این منطقه خیلی پر آبه و لازمه بعضی وقتا از آب رد شین، حتما با خودتون لباس اضافه بردارین. هر چند که هوا در این منطقه خیلی خنکه؛ ولی آفتاب کنار آب خیلی سوزانه. هواش گرم نیست؛ ولی آفتابش پوست رو خیلی راحت می‌سوزونه. برای همین حتما با خودتون کلاه لبه دار ببرین. راستی چایی و آب هم فراموش نکنین، حتما لازم‌تون می‌شه.

جاهای دیدنی نزدیک

این برای من خیلی مهمه که جایی که برای سفر می‌رم به بقیه جاهای دیدنی نزدیک باشه. نمی‌شه که ۵ ساعت راه رو رفت، یه منطقه دیدنی رو ببینی بعد برگردی. خوبه که مناطق دیدنی دیگه هم بهش نزدیک باشه تا با یک تیر چند نشان رو بزنی. خوشبختانه آبشار کلات به جاهای دیدنی و جذاب دیگه هم نزدیکه که در ادامه چند تا از پرطرفدارترین‌هاشون رو گفتم:

آبشار قره سو کلات

این آبشار با کلات نادری ۱۰ دقیقه راه داره و خیلی بهم نزدیکن. اگر قصد دارین از هر دوی این آبشارها با هم دیدن کنین دو سه دست کفش و لباس با خودتون ببرین. این آبشار دو نردبان داره که قسمتی ازشون زیر آبه. اون‌ها رو فتح کنی به قله‌ی آبشار می‌رسی و همه‌ی این مناطق رو خیلی راحت می‌تونی ببینی.

آبشار قره سو

کتیبه نادری

این منطقه در گذشته شهر بوده، تو ورودی این شهر قدیمی کلات، کتیبه نادری وجود داره. از مرکز شهر تا این منطقه ۵ دقیقه راهه. این کتیبه تو دوران نادر شاه روی کوهی کنده کاری شده. بالای این کتیبه هم برج و باروی نادری وجود داره که می‌تونین با چشم ببینینش.

کتیبه نادری

مسجد گنبد کبود کلات

این یکی قدمتش به دوره سلجوقی بر می‌گرده که نادر شاه اون رو تعمیر کرده و فتحعلی شاه قاجار بازسازیش کرده.

مسجد گنبد کبود کلات

کاخ کلات

کاخ کلات با آبشار کلات نادری حدود ۵ دقیقه فاصله داره. قدمت این کاخ به دوران نادر شاه افشار بر می‌گرده و وسط یه جنگله.

کاخ کلات

 کلام آخر

اگه قصد رهایی از مشکلات و دغدغه‌های زندگی رو دارین و می‌خواین برای مدتی از هیاهوی دنیا دور باشین. وسایل‌تون رو جمع کنین تا برای سفر کردن به آبشار ارتکند نادری برین. امروز هر چی که لازم بود درباره این جای دیدنی و جذاب بدونین رو بهتون گفتم. اگه به این منطقه رفتین، خوشحال می‌شم تجربه‌تون رو باهامون به اشتراک بذارین.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای

مطالب مرتبط